Świętowaliśmy jubileusz 95-lecia istnienia OSP w Słubicach

Ochotnicza Straż Pożarna w Słubicach powołana została do służby w 1924 roku, a inicjatorem jej założenia oraz pierwszym prezesem był Wiesław Skarżyński, który pochodził z rodziny Skarżyński, mieszkających w majątku Studzieniec.

95 lat później, 21-go września 2019 roku spadkobiercy strażackiej tradycji spotkali się przy strażnicy OSP w Słubicach, aby świętować ten ważny dla jednostki jubileusz. Wśród gości przybyłych na uroczystość znaleźli się m.in.: Prezes Zarządu Głównego ZOSP RP – Waldemar Pawlak, Przewodniczący KR OW ZOSP RP województwa mazowieckiego – Karol Podleśny, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Płocku – Hilary Januszczyk, Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Słubicach – Krzysztof Dylicki, Komendant Gminny ZOSP RP w Słubicach – Wiesław Cichosz, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Płocku – Grzegorz Padzik, Naczelnik Wydziału Operacyjnego KM PSP w Płocku – Artur Czachowski, Zastępca Dowódcy JRG nr 2 w Płocku – Maciej Szutowski, Komendant Miejski Policji w Płocku – Mariusz Kryszkowski, Pułkownik Wojska Polskiego w stanie spoczynku – Marian Kłoszewski, Rzecznik ZOSP RP – Nina Mirgos-Kilanowska, Wicestarosta Płocki – Iwona Sierocka, Radny Rady Powiatu Płockiego, Prezes OSP w Gąbinie – Waldemar Zawadzki, Wójt Gminy Słubice – Jacek Kozłowski, Wiceprzewodniczący Rady Gminy Słubice – Jacek Domżałowicz, Dyrektor MWOMP w Płocku – Agnieszka Sulkowska oraz Przedstawiciel Wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Mazowieckiego Mirosława Adama Orlińskiego – Radosław Konieczny. W uroczystości udział wzięły również poczty sztandarowe OSP w Słubicach (Marek Bogiel, Rafał Górecki, Paweł Rybarczyk), OSP w Piotrkówku, OSP w Juliszewie, OSP w Łącku, OSP w Dobrzykowie i OSP w Gąbinie oraz druhowie z jednostek OSP w Słubicach, OSP w Grzybowie, OSP w Łaziskach, OSP w Dobrzykowie i OSP w Brzezi sformowani w pododdział prowadzony przez Komendanta Gminnego.

Jubileusz rozpoczął się od przemarszu pododdziału, prowadzonego przez Komendanta Gminnego – Wiesława Cichosza, na plac uroczystości zlokalizowany przy naszej strażnicy. Polową Mszę Świętą odprawił Kapelan Dekanalny Strażaków – Ksiądz Zbigniew Ciechomski wspólnie z Proboszczem Parafii w Słubicach – Księdzem Romanem Batorskim oraz Kanonikiem – Księdzem Ryszardem Chludzińskim. Miłym akcentem były słowa Księdza Zbigniewa dotyczące niełatwej służby i działalności członków OSP oraz słowo „Przepraszam” jakie padło z ust Księdza Romana, w związku z krzywdzącymi słowami skierowanymi przez Niego do strażaków w maju tego roku podczas obchodów Dnia Strażaka.

Po Eucharystii rys historyczny jednostki przedstawił historyk, strażak naszej jednostki – Sławomir Ambroziak, a następnie miało miejsce bardzo ważne wydarzenie. Odsłonięta została tablica pamiątkowa poświęcona pierwszemu Prezesowi OSP w Słubicach – Wiesławowi Skarżyńskiemu. Tablica ufundowana została przez właścicieli dóbr pałacowych w Studzieńcu i Słubiach – Włodzimierza Olewnika oraz Sławomira Ambroziaka. Poświęcenia tablicy dokonał Ksiądz Zbigniew Ciechomski, a odsłonięcia potomek rodu Skarżyńskich Stefan Cieśla wraz z małżonką, w asyście pododdziału strażaków i zaproszonych gości. Miło nam jest przekazać informację, że w szeregi straży wstąpił również właściciel dóbr pałacowych w Studzieńcu – Włodzimierz Olewnik, który przy najbliższej okazji złoży ślubowanie i odbierze legitymacje członkowską.

Kolejnym etapem uroczystości było uhonorowanie zasłużonych druhów odznaczeniami i wyróżnieniami. Wręczone zostały złote, srebrne i brązowe medale za zasługi dla pożarnictwa, odznaki strażak wzorowy oraz odznaki za wysługę lat. Ponadto wręczone zostały również medale Zasłużony dla Ochotniczego Pożarnictwa w Powiecie Płockim. Niespodzianką było wręczenie medalu pamiątkowego Pro Mazovia dla Orkiestry Dętej OSP w Słubicach. Wnioskodawcą medalu był Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego – Mirosław Adam Orliński. Wręczone zostały również symboliczne dyplomy uznania przyznane przez Marszałka Województwa Mazowieckiego. Spotkanie strażaków było również okazją do przekazania czeków na zakup sprzętu w ramach programu wsparcia OSP przez Starostwo Powiatowe w Płocku. Wręczenia dokonali Wicestarosta Płocki – Iwona Sierocka oraz Radny Rady Powiatu Płockiego – Waldemar Zawadzki. Prezenty odebrali przedstawiciele poszczególnych jednostek: Prezes OSP w Słubicach – Marek Tarka, Prezes OSP w Łaziskach – Józef Walewski oraz Prezes OSP w Juliszewie – Władysław Świderski.

Słowa uznania oraz pamiątkowy puchar i listy okolicznościowe do strażaków skierowali m.in. : Prezes Zarządu Głównego ZOSP RP – Waldemar Pawlak, Wicestarosta Płocki – Iwona Sierocka, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Płocku – Hilary Januszczyk, Komendant Miejski PSP w Płocku – Grzegorz Padzik, Komendant Miejski Policji w Płocku – Mariusz Kryszkowski, Pułkownik – Marian Kłoszewski, Wójt Gminy Słubice – Jacek Kozłowski, Wanda Świderska, delegacja Koła Gospodyń Wiejskich w Słubicach oraz Delegacja Zespołu Ludowego Grzybowianki i Grzybowiacy.

Uroczystość zakończyła się występami Orkiestry Dętej OSP w Słubicach oraz Zespołu Ludowego Grzybowianki i Grzybowiacy. Następnie goście mieli możliwość skosztować strażackiej fasolówki i grochówki, które zostały przygotowane przez nasze druhny i druhów oraz dzika przekazanego przez Koło Łowieckie Petroponowa.

Ostatnim punktem jubileuszu była zabawa taneczna.

Serdecznie dziękujemy wszystkim ludziom dobrej woli, którzy wspomogli nas w organizacji jubileuszu. Tylko i wyłącznie dzięki ich wsparciu możliwe było zorganizowanie tej uroczystości. Mamy nadzieje, że za pięć lat, przy okazji jubileuszu 100-lecia istnienia spotkamy się w większym gronie i przy bardziej sprzyjającej pogodzie. Dziękujemy również za piękne zdjęcia, których autorem jest Rzecznik ZOSP RP – Nina Mirgos-Kilanowska.

Zdjęcia Nina Mirgos-Kilanowska