Posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa w 15. rocznicę powodzi

23 maja 2010 roku o godzinie 8:45 wody rzeki Wisły przerwały wał przeciwpowodziowy w miejscowości Świniary, w gminie Słubice, doprowadzając do zalania 14 miejscowości w gminach Słubice oraz Gąbin.
Na pamiątkę tego tragicznego wydarzenia, z inicjatywy druhów Ochotniczej Straży Pożarnej w Wiączeminie Polskim, przy finansowym wsparciu poszkodowanych w wyniku tego żywiołu oraz sponsorów, w miejscu przerwania wału przeciwpowodziowego powstała symboliczna kapliczna, która obok upamiętnienia ma wypraszać ochronę dla mieszkańców.
W 15. rocznicę wydarzeń z 2010 roku, z inicjatywy samorządu Powiatu Płockiego oraz Radnych Rady Gminy Słubice Małgorzaty Cichosz i Dariusza Wolińskiego, w strażnicy OSP w Juliszewie odbyło się posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Powiatu Płockiego. Komisję poprzedziło spotkanie przy wspomnianej Kapliczce, gdzie delegacje złożyły symboliczne wiązanki. Wśród delegacji znalazła się również delegacja strażaków ochotników z terenu Gminy Słubice, na czele z Prezesem Zarządu Oddziału Powiatowego oraz Prezesem Zarządu Oddziału Gminnego. W tym symbolicznym miejscu kilka słów do zebranych skierował również Starosta Płocki.
Następnie zebrani przemieścili się do strażnicy OSP w Juliszewie, gdzie odbyło się posiedzenie Komisji. W obradach udział wzięli m.in.: Sylwester Ziemkiewicz – Starosta Płocki, Waldemar Zawadzki – Wicestarosta, Ewa Kowalak, Krzysztof Ledzion – Radni Rady Powiatu Płockiego, Małgorzata Cichosz, Dariusz Woliński – Radni Rady Gminy Słubice, Bogdan Banaszczak – Kierownik Delegatury w Płocku Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie, Piotr Feliniak – Dyrektor Zarządu Zlewni we Włocławki, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie, Kamil Zieliński – Dyrektor Wydziału Spraw Obronnych i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Płocku, Piotr Wąsik – Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska i Rozwoju Obszarów Wiejskich, Bogdan Matczak – Koordynator ds. bezpieczeństwa, Przemysław Nowacki – Sekretarz Gminy Słubice, Iwona Gortat – Burmistrz Gminy i Miasta Wyszogród, mł. bryg. Albert Lejman – Zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Płocku, nadkom. Grzegorz Grabowski – Komendant Komisariatu Policji w Gąbinie, Hilary Januszczyk – Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Płocku, Krzysztof Dylicki – Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Słubicach, Marek Tarka – Komendant Gminny ZOSP RP w Słubicach, Prezes OSP w Słubicach, Rafał Nagadowski – Przedstawiciel 6 Mazowieckiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej, Przedstawiciele jednostek OSP w Grzybowie, OSP w Juliszewie, OSP w Łaziskach, OSP w Piotrkówku i OSP w Wiączeminie Polskim.
Podczas posiedzenia poruszane były tematy związane głównie z bezpieczeństwem przeciwpowodziowym, z kwestiami odmulania koryta rzeki Wisły oraz budowlami umożliwiającymi szybkie i sprawne wodowanie łodzi ratowniczych, w chwili wystąpienia zagrożenia życia i zdrowia. Z pozytywnych informacji zgromadzeni dowiedzieli się, iż dobiegają końca procedury formalne związane z uzyskaniem niezbędnych pozwoleń na wydobywanie namułu z koryta rzeki. Jak informują Wody Polskie w roku 2025, w naszym regionie rzeka będzie pogłębiana, a od przyszłego roku ruszy nowy program, zakładający 6 lokalizacji na 6 lat. Plan jest taki, by w ramach tego programu wydobyć ok. 2,5 mln metrów sześciennych urobku z dna Wisły. Trzy lokalizacje będą się znajdować na terenie powiatu płockiego, dwie – w Płocku, jedna – w powiecie płońskim.
Rozmawiano również na temat szukania systemowych rozwiązań problemu zagrożenia powodziowego w naszym regionie, ponieważ wybierania naniesionego przez rzekę namułu jest tylko działaniem doraźnym. Jednym z podnoszonych tematów było wybudowanie zaledwie jednego z zakładanych kilkunastu stopniu wodnych. Stopień wodny we Włocławku, tzw. tama, powstała w latach 70-tych XX wieku i miała być początkiem wykonania serii kaskad, których budowa finalnie nie doszła do skutku.