Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa

W okresie grzewczym, jesienno-zimowym, w naszych domach i mieszkaniach zdecydowanie wzrasta ryzyko zatrucia tlenkiem węgla oraz powstania pożaru. Ma to związek z ogrzewaniem naszych domów i mieszkań, nie zawsze w sposób odpowiedni.

Państwowa Straż Pożarna prowadzi ogólnopolską kampanię edukacyjno-informacyjną pn.: „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa”. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami akcji i materiałami edukacyjno-informacyjnymi na stronie KG PSP.

Rokrocznie czad, zwany również cichym zabójcą, powoduje śmierć kilkudziesięciu osób, a kilkaset zostaje rannych. Jest on dla nas wszystkich o tyle niebezpieczny, że nie można go zobaczyć, usłyszeć ani wyczuć. O jego obecności powiadomić nas może czujka tlenku węgla lub nasze złe samopoczucie.

W celu zwiększenia naszego bezpieczeństwa należy zadbać o odpowiednie połączenie pieca z kominem oraz drożność przewodów spalinowych i wentylacyjnych. Należy również zwracać uwagę na ewentualne uszkodzenia pieców lub innych urządzeń ogrzewających nasze domy. Jednakże nigdy nie wiemy kiedy może dojść do awarii i wydobycia się tlenu węgla, dlatego też dla własnego bezpieczeństwa należy zaopatrzyć się w czujnik tlenku węgla, który wykryje jego obecność.

Czujnik sygnałem dźwiękowym i świetlnym powiadomi nas o obecności czadu. W takiej sytuacji należy ewakuować wszystkich współmieszkańców, przewietrzyć mieszkanie oraz wezwać straż pożarną. Kiedy w naszym domu nie ma takiej czujki o obecności czadu powiadomić nas może nasze złe samopoczucie. Czad przy dużym stężeniu spowoduje utratę przytomności, jednakże kiedy jego ilość będzie mniejsza nasz organizm będzie dawał nam znać, że coś się dzieje. W przypadku czadu odczuwać będziemy przyspieszone bicie serca, osłabienie, bóle głowy, duszność oraz senność. W takiej sytuacji również należy ewakuować wszystkich z domu lub mieszkania i wezwać straż pożarną oraz w razie konieczności pogotowie ratunkowe. Zbagatelizowanie tych oznak, szczególnie jeżeli występują one u kilku osób, może zakończyć się tragicznie.

Wspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo i nie pozwólmy czadowi wygrać. Nie bagatelizujmy objawów i w razie konieczności dzwońmy pod numery alarmowe 112 – Centrum Powiadamiania Ratunkowego lub 998 – Państwowa Straż Pożarna.