Orkiestra Dęta w Słubicach powstała w 1912 roku. Od kiedy, w 1924 roku powstała Ochotnicza Straż Pożarna w Słubicach, Orkiestra Dęta działa przy OSP. W obecnym składzie działa ona od czerwca 2012 roku kiedy to kapelmistrzem został Szymon Ogrzebacz. Od tego czasu Orkiestra zaczęła sie systematycznie rozwijać. Do zespołu dołączyły nowe osoby, zakupiono instrumenty i wyposażenie. Dziś liczy ona ponad 30 członków, z czego dzieci i młodzież stanowią 90% składu osobowego Orkiestry. Dla większości z nich jest jedyną formą działalności pozalekcyjnej.
Muzycy z Orkiestry mogą mile i pożytecznie spędzić swój czas wolny na próbach, występach, konkursach oraz skorzystać z bezpłatnych form rekreacji i rozwoju. Nauka gry w orkiestrze jest bezpłatna, adepci otrzymują instrumenty by mogli rozwijać swój talent. Orkiestra posiada bogaty repertuar który dostosowuje do charakteru uświetnianej imprezy. Występuje głównie podczas uroczystościach gminnych oraz kościelnych na terenie Gminy Słubice a także na zaproszenia gmin sąsiednich. Orkiestra bierze co roku udział w Powiatowych Przeglądach Orkiestr Dętych powiatu płockiego. Do najważniejszych występów w ciągu roku należą: Koncert Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Msza Święta Rezurekcyjna, Rocznica Katastrofy Smoleńskiej, Dzień Ziemi, Boże Ciało, Odpust Parafialny, Święto Odzyskania Niepodległości czy Koncert Wigilijny.
Muzycy orkiestry organizują koncerty tematyczne. Jednym z takich wydarzeń jest koncerty kolęd i pastorałek w Wigilię zapoczątkowany w naszej Gminie przez orkiestrę OSP Słubice. Kolejnym ważnym wydarzeniem muzycznym był koncert pieśni i piosenek patriotycznych zorganizowany z okazji 100 – lecia Odzyskania Niepodległości. Muzycy chętnie biorą udział w koncertach charytatywnych organizowanych na rzecz osób w ciężkiej sytuacji życiowej. W dalszych planach działalności będą organizowane kolejne koncerty w bardzo ciekawych odsłonach.
Orkiestra jest otwarta na nowych członków, którzy chcieliby zostać jej muzykami i nauczyć się grać na instrumentach dętych. Nauka w początkowej fazie odbywa się indywidualnie. Adepci przychodzą na zajęcia w soboty. Otrzymują instrument oraz wszelkie niezbędne informacje dotyczące dalszego jego użytkowania. Uczeń poznaje podstawową wiedzę muzyczną niezbędną do nauki gry. Ważnym elementem nauki w początkowej fazie jest systematyczność. Uczymy się prawidłowo wydobywać dźwięk a następnie gramy pierwsze melodie. W naszej orkiestrze są muzycy którzy w pół roku potrafili opanować instrument w dobrym stopniu. Wszystko zależy od zaangażowania oraz od zdolności muzycznych. Jeśli dziecko lubi słuchać muzyki, śpiewa, w szkole gra na flecie, jest wrażliwe na muzykę to warto rozwijać jego talent ponieważ wpływa to pozytywnie na jego rozwój. Istnieją rożne badania które w wyraźny sposób to pokazują.
W ostatnim czasie pozyskano środki na zakup kompletnego umundurowanie, nowych instrumentów oraz nagłośnienia dla orkiestry. W planach na przyszłe lata jest organizowanie działań sprzyjających jednoczeniu się grupy. Dotychczas członkowie orkiestry zorganizowali wspólnie Wigilię Orkiestrową na której dzielili się opłatkiem, Grill w porze letniej ze śpiewaniem piosenek, Szkolenia z wiedzy muzycznej. W planach są również, w porze zimowej Kulig z ogniskiem oraz w okresie wakacyjnym wyjazd połączony ze szkoleniem muzycznym. Takie działania są formą zapłaty dla muzyków którzy poświęcają swój czas dla dobra innych.
Osoby zainteresowane grą w orkiestrze mogą zgłaszać się do kapelmistrza w piątki podczas próby w Gminnej Bibliotece Publicznej w Słubicach o godzinie 17:00 oraz pod numerem telefonu 781 951 636. Nauka gry wiążę się także z pewnymi uciążliwościami dla rodziców którzy przywożą na próby, występy oraz dopingują swoje dzieci w nauce. Warto jednak ponieść takie koszty.
Więcej zdjęć i aktualności na FB Orkiestry: https://www.facebook.com/orkiestradetaslubice/