Gościliśmy na V Słubickich Targach Edukacyjnych

W odpowiedzi na zaproszenie Dyrekcji Szkoły Podstawowej w Słubicach, w minioną środę, 27-go kwietnia gościliśmy na V Słubickich Targach Edukacyjnych.

Ratownicy z naszej jednostki przygotowali pokaz przedstawiający prace strażaków podczas zdarzeń drogowych. W ramach pokazu zrealizowano założenie, według którego doszło do zdarzenia drogowego z udziałem jednego samochodu osobowego. Pojazdem podróżowała jedna osoba – kierowca, który w wyniku zdarzenia został zakleszczony w pojeździe.

Po dojeździe na miejsce zastępów z naszej jednostki ratownicy przystąpili do dokonania rozpoznania oraz zabezpieczenia miejsca zdarzenie przy pomocy pachołków ostrzegawczych i flar świetlnych. Równocześnie odłączony został w pojeździe akumulator, zbudowana została linia gaśnicza w celu zabezpieczenia wodnego, a ratownicy przeszkoleni z zakresu KPP udali się do poszkodowanego. Poszkodowany był przytomny i kontaktowy, z podejrzeniem urazu kręgosłupa.

Do wydobycia poszkodowanego wykorzystany został zestaw narzędzi hydraulicznych, w skład którego wchodzi pompa spalinowa, nożyco-razpieracz oraz mini nożyce. Z pojazdu usunięte zostały szyby, a następnie wykonany został dostęp poprzez usunięcie przednich i tylnych drzwi oraz słupka. Poszkodowany ewakuowany został z pojazdu na deskę ortopedyczną, a następnie przekazany ratownikom medycznym.

Na zakończenie pokazu zaprezentowano usunięcie dachu pojazdu przy pomocy narzędzi hydraulicznych oraz wykorzystanie mini nożyc do odcięcia pedałów pojazdu. Po zakończeniu pokazu ratownicy zebrali użyty sprzęt oraz zabrali pojazd przygotowany na potrzeby działań.

Czynności wykonywane przez ratowników były na bieżąco relacjonowane zebranej młodzieży przez Sekretarza OSP w Słubicach Michała Dylickiego, a w pokazie udział wzięli: Marek Tarka – Prezes OSP w Słubicach, Ewa Jabłońska, Piotr Kaczmarek, Przemysław Adamowicz i Paweł Rybarczyk.

W trakcie działań obydwa zastępy z naszej jednostki pozostawały w gotowości i w przypadku wystąpienia prawdziwego zagrożenia mogły niezwłocznie udać się na miejsce.

Serdeczne podziękowania dla Dyrekcji Szkoły Podstawowej w Słubicach za zaproszenie oraz ciepłe przyjęcie. Jesteśmy przekonani, że w przyszłości uda się zorganizować więcej ciekawych i edukacyjnych inicjatyw dla młodzieży.

Zdjęcia: Szkoła Podstawowa w Słubicach