Minęło 155 lat od Bitwy pod Zyckiem

22-go stycznia 1863 roku wybuchło Powstanie Styczniowe, które było wystąpieniem przeciw Imperium Rosyjskiemu. Polacy w tamtym czasie marzyli o odzyskaniu Niepodległości i wydostaniu się spod władzy obcych mocarstw.

Wczoraj, 13-go grudnia z inicjatywy Historyków Sławomira Ambroziaka i Mariusza Bartosa, przy wsparciu Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Słubicach oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Słubicach, odbyły się symboliczne uroczystości upamiętniające Bitwę pod Zyckiem, stoczoną 13-go grudnia 1863 roku.

Uroczystość rozpoczęła się od Hymnu Państwowego – Mazurka Dąbrowskiego. Udział w tym symbolicznym wydarzeniu wzięły poczty sztandarowe OSP w Słubicach (Marek BogielAdam RączkaPrzemysław Adamowicz), OSP w Wiączeminie Polskim i OSP w Piotrówku oraz druhowie z OSP w Słubicach (Krzysztof DylickiMarek TarkaMichał DylickiKrzysztof Dobaczewski i Marzena Witczeska), OSP w Łaziskach, OSP w Grzybowie, OSP w Juliszewie oraz OSP w Wiączeminie Polskim. Honorową wartę przy Kopcu pełnili druhowie Roman Jabłoński i Andrzej Markiewicz z OSP w Słubicach. Obok strażaków pamięć Powstańcom oddali Księża, harcerze z Ośrodka w Załuskowie, przedstawiciele władz samorządowych oraz mieszkańcy gminy.

Podczas uroczystości odczytane zostały fragmenty opisów Bitwy pod Zyckiem oraz apel poległych. Proboszcz Parafii w Słubicach odmówił krótką modlitwę, a następnie delegacje złożyły symboliczne wiązanki kwiatów i znicze. Kwiaty składali: Przedstawiciele Samorządu Gminy Słubice Wójt Gminy Słubice – Jacek Kozłowski i Przewodniczący Rady Gminy – Sławomir Januszewski; Przewodniczący koła gminnego NSZZ RI „Solidarność” w Słubicach – Damian Krysztofiak; Mieszkanka Słubic, uczestniczka Powstania Warszawskiego – Wanda Świderska; Radna Rady Gminy Słubice, Sołtys Sołectwa Łaziska – Krystyna Wojtalewicz i Właścicielka Pałacu w Studzieńcu – Danuta Olewnik; Delegacja Harcerzy z Załuskowa; Delegacja Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Słubicach: Prezes – Krzysztof Dylicki, Wiceprezes – Marek Tarka, Członek Zarządu – Dariusz Woliński.

Spotkanie zakończyło się pieśnią patriotyczną – Rotą, a następnie organizatorzy zaprosili przybyłych na skromny poczęstunek, przy którego przygotowaniu duży wkład wnieśli nasi przedstawiciele Marzena Witczeska i Krzysztof Dobaczewski.