Możliwe burze z silnym wiatrem

W najbliższych godzinach przez centrum kraju przetoczy się fala burz, która może stanowić zagrożenie i powodować zniszczenia.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie II stopnia (w 3 stopniowej skali) dla powiatu płockiego, które dotyczy możliwości wystąpienia burz z gradem. Zjawiskom tym towarzyszyć mogą intensywne opady deszczu, silne porywy wiatru, nawet do 110 km/h oraz opady gradu.

Wydane ostrzeżenie obowiązuje od dziś, 26-go sierpnia od godziny 14:00 do godziny 18:00. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska oszacowano na 80%.

Prosimy pamiętać, że tego typu zjawiska mają charakter lokalny. Zalecamy zabezpieczenie przedmiotów, które mogą zostać porwane przez wiatr i stanowić realne zagrożenie dla osób i mienia. W czasie burzy czy nawałnicy należy bezwzględnie pozostać w domach lub zatrzymać pojazd z dala od drzew. Zwróćmy również uwagę na osoby starsze i mieszkające samotnie. W przypadku wystąpienia niebezpiecznych zdarzeń związanych m.in. z zerwanymi lub uszkodzonymi dachami, podtopieniami, powalonymi drzewami, zerwanymi liniami energetycznymi czy złamanymi gałęziami zwisającymi nad drogami czy chodnikami, należy takie sytuacje niezwłocznie zgłosić na numer alarmowy 112 – Centrum Powiadamiania Ratunkowego lub 998 – Państwowa Straż Pożarna.

Informujemy również, że osoby chore i korzystające z urządzeń ratujących zdrowie i życie, nie posiadających własnego źródła zasilania, w przypadku braku energii elektrycznej mogą liczyć na pomoc w kwestii udostępnienia agregatu prądotwórczego w celu uruchomienia ww. urządzeń. Takie sytuacje również należy zgłaszać na numery alarmowe.

www.imgw.pl

www.rcb.gov.pl