Pożar w lesie i konar drzewa na drodze

Kilka minut przed godziną 17:00 dyżurny Stanowiska Kierowania KM PSP w Płocku zadysponował naszą jednostkę do pożaru w lesie, w miejscowości Grzybów, w gminie Słubice.

Do zdarzenia udaliśmy się zastępami GBA oraz GLBA-Rt. Na miejscu czuć było wyraźny zapach dymu pochodzącego ze ściółki leśnej, lecz na początku nie mogliśmy zlokalizować jego źródła. Po kilku minutach udało się zlokalizować pożar i przystąpić do działań.

Powierzchnia pożaru nie była duża lecz pożar ciągle się rozprzestrzeniał. W celu przyłapania płomieni podana została jeden prąd wody w natarciu. Płomienie udało się opanować, a następnie pogorzelisko zostało dokładnie przelane.

Po zakończeniu działań zastęp uzupełnił wodę w zbiorniku i wrócił do strażnicy.

Siły i środki:

369[M]21 GBA Mercedes-Benz Atego – OSP w Słubicach

369[M]68 GLBA-Rt Iveco Daily – OSP w Słubicach

362[M]25 GCBA MAN TGA – JRG nr 2 w Płocku

Mapa Polski Targeo

Niespełna godzinę po powrocie z poprzedniego zdarzenia ponownie odezwała się syrena alarmowa na naszej strażnicy. Tym razem dyżurny SK KM PSP w Płocku zadysponował zastęp z naszej jednostki do miejscowości Studzieniec, w gminie Słubice, gdzie konar drzewa upadł na jezdnię.

Do zdarzenia udaliśmy się zastępem GBA. Kiedy dotarliśmy na miejsce potwierdziliśmy informację zawartą w zgłoszeniu. Ułamany konar przydrożnego drzewa upadł do rowu, a jednocześnie jego fragment znajdował się na jezdni. Sytuacja była o tyle niebezpieczna, że wystający na drogę fragment był niemal niewidoczny, co mogło doprowadzić do zdarzenia drogowego.

W celu likwidacji zagrożenia miejsce zdarzenia zostało zabezpieczone, a na fragmencie drogi wojewódzkiej nr 575 wprowadzony został ruch wahadłowy. Przy pomocy pilarki spalinowej drzewo pocięte zostało na drobne fragmenty i usunięte do przydrożnego rowu, gdzie nie stanowiło już zagrożenia.

Po zakończonych działaniach zastęp wrócił do strażnicy.

Siły i środki:

369[M]21 GBA Mercedes-Benz Atego – OSP w Słubicach

Mapa Polski Targeo