Dzień Zaduszny w Jamnie z udziałem strażaków

Wczoraj, 2-go listopada w Kościele Katolickim obchodzony był Dzień Zaduszny, czyli dzień poświęcony wszystkim zmarłym wiernym.

W minionym roku, dzięki zaangażowaniu Właściciela Pałacu w Słubicach, Historyka – Sławomira Ambroziaka, Właściciela Pałacu w Studzieńcu – Włodzimierza Olewnika, ówczesnego Wójta Gminy Słubice – Krzysztofa Dylickiego oraz strażaków z naszej jednostki, udało się po raz pierwszy zorganizować Dzień Zaduszny w Jamnie, w miejscu gdzie do 1854 roku znajdował się kościół parafialny. Podobna uroczystość miała miejsce i w tym roku, a w jej organizacje włączyli się Właściciel Pałacu w Słubicach, Historyk – Sławomir Ambroziak, Właściciel Pałacu w Studzieńcu – Włodzimierz Olewnik, Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Słubicach – Krzysztof Dylicki oraz Proboszcz Parafii pw. Św. Marcina w Słubicach – Ksiądz Roman Batorski.

W relacji samorządu gminy Słubice z ubiegłorocznych uroczystości można przeczytać o historii tego miejsca: „Z przekazów historycznych wynika, że pierwotnie siedzibą parafii była właśnie wieś Jamno, którą w 1297 r. książę Bolesław podarował biskupom poznańskim. Najprawdopodobniej na początku XIV w. wybudowano tu kościół i erygowano parafię p.w. św. Marcina Biskupa. Kolejny kościół wzniesiono w 1595 r., a następny w 1702 r. z inicjatywy biskupa poznańskiego M. Święcickiego. Kościół ten spłonął 1854 r. Siedzibę parafii przeniesiono wówczas do Słubic, gdzie od 1791 r. istniał już murowany kościół pełniący funkcję kaplicy pałacowej, ufundowany przez Józefa Andrzeja Mikorskiego podkomorzego gostynińskiego, kasztelana rawskiego, według projektu Hilarego Szpilowskiego. Staraniem Augusta Potockiego, ówczesnego właściciela Słubic, rozbudowano wówczas kościół o dwie kaplice (nawy) boczne i wieżę.” – więcej TUTAJ

W uroczystości obok mieszkańców parafii i okolicznych miejscowości uczestniczyli również strażacy z parafii Słubice. Pododdział poprowadził Komendant Gminny – Wiesław Cichosz, a w jego skład weszli: poczet sztandarowy OSP w Słubicach (Przemysław Adamowicz, Michał Dylicki, Paweł Rybarczyk), druhowie OSP w Słubicach (Marek Tarka, Krzysztof Dylicki, Andrzej Markiewicz), druhowie OSP w Grzybowie oraz druhowie OSP w Łaziskach. Uroczystość poprowadził Sławomir Ambroziak, a Nabożeństwo odprawił Proboszcz – Ksiądz Roman Batorski, który przypomniał, że znajdujemy się w miejscu, gdzie znajdował się kościół parafialny, a zgodnie z ówczesnymi zwyczajami, dokoła kościoła chowani byli zmarli. Dopiero później, kilkaset metrów dalej zorganizowany został cmentarz.

 

Po krótkim Nabożeństwie, pododdział strażaków wraz ze zgromadzonymi wiernymi przemaszerował na cmentarz, gdzie odbyła się krótka modlitwa i gdzie zapalone zostały symboliczne znicze. Znicz zapaliła również delegacja strażaków w składzie: Krzysztof Dylicki, Marek Tarka, Kazimierz Bębenista.

Na cmentarzu w Jamnie znajduje się pomnik poświęcony pogrzebanemu tam Julianowi Skarżyńskiemu – Dziedzicowy Dóbr Studzieniec.

Po zakończeniu uroczystości Prezes Zarządu Oddziału Gminnego – Krzysztof Dylicki, w asyście dowódcy pododdziału Komendanta Gminnego – Wiesława Cichosza, podziękował wszystkim strażakom za przybycie oraz wyraził nadzieję na kontynuację tej uroczystości, w tym symbolicznym miejscu, w kolejnych latach.

Poniżej zdjęcia wykonane w ramach Google Street View we wrześniu 2012 roku.