Fala wezbraniowa na Wiśle w powiecie płockim

Przewidywania specjalistów sprawdzają się i na teren powiatu płockiego w dniu dzisiejszym, 29-go maja, wkroczyła główna część fali wezbraniowej.

Stany alarmowe na wodowskazach są nadal przekroczone. W przypadku wodowskazu w Wyszogrodzie poziom wody ustabilizował się i na godzinę 23:00 wynosił 638 cm (stan alarmowy 550 cm), natomiast w Kępie Polskiej wody nadal przybywa, lecz przybory te są minimalne. Na godzinę 23:00 wodowskaz wskazywał 591 cm – stan alarmowy 500 cm. Obecnie Wisła bardzo znacznie wkroczyła na międzywale zatrzymując się na wysokości kilkudziesięciu centymetrów od podstawy wału. Zagrożenie powodzią jest minimalne, ale cały czas realne.

W niewielkim stopniu woda pojawia się na terenach za wałem, co spowodowane jest najpewniej rodzajem gruntu, który transportuje wodę z jednej strony na drugą. Nie stanowi to zagrożenia, ponadto wał na całej długości gminy Słubice jest obecnie bezpieczny, nie nosi śladów przesiąkania wody. Najpewniej jutro wody zacznie stopniowo ubywać i fala przemieści się dalej w dół rzeki.

Sytuację już od kilku dni na własną rękę monitorują nasi strażacy odwiedzając po kilka razy dziennie, prywatnymi samochodami, okolice rzeki. Obserwując działania strażaków ochotników w innych gminach powiatu płockiego, w dniu dzisiejszym zaoferowaliśmy swoją pomoc, przy prowadzeniu patrolowania wału przeciwpowodziowego i jego okolicy, Wójtowi Gminy Słubice. Otrzymaliśmy informację, iż w chwili obecnej nie ma potrzeby prowadzenia takich działań. Jednakże okazało się, że działania takie na polecenie władz gminy prowadzą strażacy z OSP w Wiączeminie Polskim. Niestety nie otrzymaliśmy również od władz gminy żadnej informacji o spotkaniu z wicewojewodą mazowieckim jakie odbyło się dziś w Dobrzykowie. Można o nim przeczytać TUTAJ. Również i w tym przypadku na spotkanie udali się druhowie z jednostki OSP w Wiączeminie Polskim.

Nieustannie prosimy o zachowanie ostrożności obserwując rzekę. Osoby, które poruszając się w okolicy wałów przeciwpowodziowych zauważą niepokojące zjawiska, takie jak m.in. przesiąki lub rozkopane przez zwierzęta skarpy wału powinny taki fakt niezwłocznie zgłosić do przedstawicieli Zarządzania Kryzysowego na danym terenie lub numer alarmowy 112. Pamiętajmy również o drożności dróg zlokalizowanych na wałach i przy nich.