Gminny Dzień Strażaka w Słubicach

Wczoraj, 4-go maja w Kościele Katolickim wspominaliśmy Świętego Floriana, który jest patronem strażaków. Również tego dnia przypada Międzynarodowy Dzień Strażaka.

Dzień ten jest wyjątkowy dla strażaków ochotników. Od kilku lat w Gminie Słubice kontynuowana jest tradycja wspólnych spotkań druhów z okazji ich święta. Tegoroczne uroczystości odbyły się w Słubicach. Druhowie z jednostek z terenu gminy zebrali się przy strażnicy OSP w Słubicach, skąd pododdział pod dowództwem Komendanta Gminnego – Wiesława Cichosza udał się do Kościoła Parafialnego w Słubicach. W skład pododdziału weszły poczty sztandarowe OSP w Słubicach (Marek Bogiel, Przemysław Adamowicz, Rafał Górecki), OSP w Juliszewie, OSP w Piotrkówku i OSP w Wiączeminie Polskim oraz druhowie z jednostek OSP w Słubicach, OSP w Łaziskach, OSP w Grzybowie, OSP w Piotrkówku, OSP w Juliszewie oraz OSP w Wiączeminie Polskim. Przemarsz zabezpieczali druhowie z naszej jednostki.

Podczas Eucharystii modlono się za strażaków ochotników, za bezpieczne wykonywanie powierzonych im zadań oraz za druhów, którzy odeszli na wieczną służbę, znajdując się u boku Św. Floriana. Zwracając się do strażaków Proboszcz Parafii Ksiądz Roman Batorski podziękował za niebezpieczną służbę w imieniu swoim i wielu parafian, ale również zauważył, że strażacy ochotnicy mają problemy z alkoholem.

Po Mszy Świętej pododdział, na czele z Orkiestrą Dętą OSP w Słubicach, pod batutą Kapelmistrza Szymona Ogrzebacza, przemaszerował do strażnicy OSP w Słubicach, gdzie miał miejsce wspólny poczęstunek. Wśród obecnych na spotkaniu znaleźli się: Wiceprezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Słubicach, Prezes OSP w Słubicach – Marek Tarka, Komendant Gminny – Wiesław Cichosz, Wójt Gminy Słubice – Jacek Kozłowski, Radna Rady Gminy Słubice – Katarzyna Milczarek, Właściciel Pałacu w Słubicach – Sławomir Ambroziak oraz Właściciel Pałacu w Studzieńcu – Włodzimierz Olewnik, wraz z małżonką.

Podczas spotkania chwilą ciszy uczczeni zostali druhowie, którzy odeszli od nas na wieczną służbę. Życzenia zgromadzonym złożyli Wiceprezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Słubicach, Prezes OSP w Słubicach – Marek Tarka oraz Wójt Gminy Słubice – Jacek Kozłowski.

Spotkanie było również okazją dla druhów z OSP w Grzybowie do wręczenia odznak „Za wysługę lat”. Wręczenia dokonali Wiceprezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Słubicach – Marek Tarka, Komendant Gminny – Wiesław Cichosz i Wójt Gminy Słubice – Jacek Kozłowski.

Serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy składali nam tego dnia życzenia. Dziękujemy za wyrozumiałość, za akceptację i docenianie naszych działań. Ze swej strony życzymy wszystkim samych bezpiecznych i spokojnych dni.