Inauguracja gminnych obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości

Rada Regencyjna 7 października 1918 roku zapowiedziała niepodległość Polski powołując się na 14 punktów Wilsona zaakceptowanych kilka dni wcześniej przez państwa centralne jako podstawa rokowań pokojowych.

W minioną niedzielę, 7-go października odbyły się gminne uroczystości inaugurujące obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. W tym dniu uroczyście odsłonięta została symboliczna tablica pamiątkowa poświęcona bohaterom walk o niepodległość.

„BOHATEROM NIEPODLEGŁOŚCI WIECZNA PAMIĘĆ
W 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości 1918 – 2018
Społeczność gminy Słubice”

Uroczystości rozpoczęły się od wprowadzenia na plac uroczystości pocztów sztandarowych OSP w Słubicach (Matek TarkaMichał DylickiAdam Rączka), OSP w Juliszewie i OSP w Wiączeminie Polskim oraz pododdział strażaków złożony z druhów OSP w Słubicach (Tomasz RobakPrzemysław Adamowicz), OSP w Juliszewie, OSP w Grzybowie, OSP w Łaziskach i OSP w Piotrkówku. Pododdział poprowadził Komendant Gminny Wiesław Cichosz, a wartę honorową przy tablicy pełnili członkowie kawalerii konnej OSP Sebastian Jabłoński i Łukasz Jabłoński.

Odsłonięcia tablicy dokonała Pani Zofia Kujawa, córka żołnierza Legionów Piłsudskiego, w asyście Wójta Gminy Słubice Krzysztofa Dylickiego oraz Przewodniczącej Rady Gminy Słubice Katarzyny Milczarek. Uroczystość poprowadził Sławomir Ambroziak – historyk, który przybliżył wszystkim zebranym wydarzenia sprzed wielu lat. Tablica została poświęcona przez proboszcza parafii w Słubicach – Księdza Romana Batorskiego.

Po zakończeniu części oficjalnej uroczystości odbył się przemarsz Orkiestry Dętej OSP w Słubiach, pododdziału strażaków oraz wszystkich zgromadzonych do Gminnej Biblioteki Publicznej, gdzie odbył się koncert patriotyczny. W koncercie udział wzięli: Orkiestra Dęta OSP w Słubiach pod batutą kapelmistrza Szymona Ogrzebacza, Zespół Ludowy Grzybowianki i Grzybowiacy im. Cecylii Milczarek oraz dzieci i młodzież ze szkół z terenu gminy. Koncert poprowadzili Katarzyna Milczarek i Artur Bedyk.