Najwyższa kategoria zagrożenia pożarowego w lasach

W nomenklaturze leśników rozpoczął się sezon zagrożenia pożarowego lasu, który trwa od 1 kwietnia do 30 września.

W tym okresie Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu Instytut Badawczy Leśnictwa wydaje informacje dotyczące kategorii zagrożenia pożarowego w lasach. Mapa zagrożenia pożarowego lasu ustalana jest zgodnie z metodą IBL przez jednostki organizacyjne Lasów Państwowych w 60 strefach prognostycznych, opracowywana codziennie.

Sezon zagrożenia pożarowego dopiero się rozpoczął, ale brak opadów, słoneczna i wietrzna pogoda doprowadziły do wzrostu zagrożenia pożarowego w lasach. Zagrożenie pożarowe w lasach na terenie województwa mazowieckiego, w tym również powiatu płockiego i gminy Słubice, na dzień 3 kwietnia, godzina 13:00, określone zostało jako „duże”, czyli najwyższej kategorii.

Prosimy o rozwagę w lasach, najmniejsza iskra może doprowadzić do pożaru, który rozwijając się w ściółce może być przez pewien czas niewidoczny. Zauważony w lesie ogień lub intensywne zadymienie należy niezwłocznie zgłosić na numery alarmowe 112 – Centrum Powiadamiania Ratunkowego lub 998 – Państwowa Straż Pożarna. Należy możliwie dokładnie określić miejsce zdarzenia lub w miarę możliwości pokierować ratowników. Nawigowanie w lasach jest szczególnie trudne i może znacznie opóźnić czas dojazdu.

Źródło: http://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/