Nowy ważny sprzęt trafi już niebawem do płockich strażaków

Podczas długotrwałych działań związanych z pożarami bardzo często istnieje potrzeba używania dużej ilości aparatów ODO co wiąże się z kolei z potrzebą zapewnienia butli napełnionych sprężonym powietrzem.

Praktycznie każdy samochód straży pożarnych przewidziany do działań gaśniczych wyposażony jest w kilka kompletów aparatów ODO oraz zapasowe butle z powietrzem. Jednakże przy długotrwałych działaniach niezbędne jest zapewnienie ciągłości zabezpieczenia butli z powietrzem, a czasami wymiany lub konserwacji aparatów na miejscu prowadzonych działań.

W tym celu w straży pożarnej do służby wprowadzane są samochody typu SPGaz, na wyposażeniu których znajdują się zapasowe butle, aparaty, maski oraz punkt do napełniania butli i konserwacji sprzętu ODO.

Serwis Remiza przekazał informację, iż Komenda Wojewódzka PSP w Olsztynie poinformowała o rozstrzygnięciu przetargu na dostawę samochodów typu P-gaz. W ramach tego przetargu jeden z samochodów trafić ma do Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Płocku.

Na portalu podana jest również minimalna specyfikacja jaką spełnić muszą pojazdy: Wymagane było podwozie z napędem 4×2, silnikiem o mocy nie mniejszej niż 180 kW, automatyczną skrzynią biegów i kabiną dwuosobową. Zabudowa wykonana z materiałów odpornych na korozję i podzielona na dwie części: Część serwisowa wyposażona m.in. w stół roboczy, stanowisko do mycia masek ze zbiornikiem wody 30 litrów, regały i fotel obrotowy. Część ładunkowa. Powinna zostać wyposażona w min. 7 wózków do transportu butli, kompresora i aparatów powietrznych. Dostęp do wnętrza przez windę załadowczą z tyłu. Każdy samochód będzie przewoził m.in.: stół składany, butle stalowe na sprężone powietrze 6,8 l – 48, aparaty oddechowe nadciśnieniowych – 12, maski oddechowe – 20, butle kompozytowe 6,8 l – 12, sygnalizatory bezruchu – 12, system łączności do masek – 12, zestaw ratownictwa medycznego R0, agregat prądotwórczy, kompresor do ładowania butli, komputerowe stanowisko kontrolno-pomiarowe do badań aparatów i masek, laptop, myjkę do masek, suszarkę do masek i sprzęt warsztatowy. Serwis dowiedział się również, iż za podwozie do pojazdów posłuży Iveco Eurocargo 140E25, a zamówienie powinno zostać zrealizowane do kwietnia 2021 roku.

Zdjęcie: KM PSP m. st. Warszawy

Informacja: www.remiza.com.pl