Ognista Krew w Słubicach – Zostań Bohaterem!

Krew jest niezbędna do życia i prawidłowego funkcjonowania każdego ludzkiego organizmu, niestety nadal nie da jej się zastąpić żadnym syntetycznym płynem, dlatego też tak ważna jest odpowiednia jej ilość w bankach krwi.

Już w najbliższą sobotę, 19-go listopada, po raz trzeci na terenie naszej gminy zaparkuje Mobilny Punkt Poboru Krwi. Co ważne po raz trzeci zaparkuje on przy naszej strażnicy. Jesteśmy dumni, że również w taki sposób możemy nieść pomoc i ratować ludzkie życie i zdrowie.

Punkt Poboru Krwi dostępny będzie w godzinach 9:00 – 13:00, a obok możliwości pomocy i oddania krwi, czekają również inne atrakcje. W trakcie akcji będzie można zapoznać się ze sprzętem i wyposażeniem jakim dysponuje nasza jednostka, spróbować swoich sił w pierwszej pomocy, podpatrzeć jak wygląda funkcjonowanie Orkiestry Dętej OSP w Słubicach, poczęstować się gorącą zupą i słodkim ciastem oraz na pamiątkę zabrać ze sobą różnego rodzaju upominki dedykowane dla dawców krwi.

Każda osoba, która chce oddać krew musi pamiętać o kilku ważnych zasadach, można o nich przeczytać na stronie internetowej Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie:

  • w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypić ok. 2 l płynów (woda mineralna, soki)
  • być wyspanym
  • spożyć lekki posiłek (np. pieczywo, chuda wędlina, ser biały, dżem)
  • wykluczyć z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego: mleko, masło, kiełbasę, pasztet, śmietanę, rosół, tłuste mięso oraz jajka orzeszki ziemne i ciasta kremowe.
  • ograniczyć palenie papierosów
  • nie zgłaszać się do oddania krwi jeśli jest przeziębiony (katar) lub przyjmuje leki
  • nie przychodzić do oddania krwi po spożyciu alkoholu!

Warto również zaznaczyć, że: Oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne. Krew pobiera się zawsze sprzętem jednorazowego użytku! W krwioobiegu dorosłego człowieka krąży ok. 5 – 6 l. krwi. Częstotliwość, rodzaj i objętość donacji ustala lekarz kierując się ogólnym stanem zdrowia dawcy.

Do zobaczenia w sobotę!