Podtopiona droga wojewódzka 575

Intensywne opady deszczu oraz uszkodzenie rowu melioracyjnego spowodowały podtopienie drogi wojewódzkiej nr 575 w miejscowości Wymyśle Polskie.

Wczoraj, 6-go sierpnia w godzinach przedpołudniowych zastępy GBA oraz SLOp z naszej jednostki, na polecenie SK KM PSP w Płocku udały się do miejscowości Wymyśle Polskie, w gminie Słubice, gdzie doszło do podtopienia drogi. Ponadto istniało zagrożenie zalania okolicznych budynków.

Przed naszym przybyciem na miejscu pracowały już służby drogowe oraz policja, którzy regulowali ruch w związku z brakiem przejezdności. Sytuacja na miejscu była trudna. Woda zalewała drogę w kierunku Gąbina  oraz Słubic, a droga w kierunku Juliszewa musiała zostać zablokowania z uwagi na konieczność pompowania wody. Sytuacja z minuty na minutę pogarszała się w efekcie czego konieczne było całkowite wyłączenie z ruchu ronda. Na miejsce skierowane zostały również zastępy z JRG nr 2 i JRG nr 3 w Płocku oraz OSP w Juliszewie i OSP w Dobrzykowie. Na miejscy działaniami kierował Dowódca JRG nr 2 w Płocku – Mariusz Fijałkowski.

W celu likwidacji zagrożenia użyte zostały motopompy, w tym pompy dużej wydajności. Ratownicy układali również obwałowania z worków z piachem, broniąc budynków oraz kierując wodę w pożądaną stronę. Niezbędne było zbudowanie prowizorycznej tamy na jednym z rowów oraz zabezpieczenie miejsca. Ostatnim etapem działań ratowników było oczyszczenie drogi z naniesionego namułu.

Trwające prawie 12 godzin działania przyniosły efekty. Woda zaczęła stopniowo opadać. Udało się całkowicie udrożnić przejazd drogą 575 z Płocka w kierunku Słubic. Zamknięta dla ruchu pozostała nadal droga z Wymyśla Polskiego w kierunku Gąbina.

Działania wspierali przedstawiciele Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, Urzędu Gminy Słubice oraz policjanci, którzy pomagali w odpowiednim skierowaniu ruchu na objazdy.

Przyczyną zaistniałej sytuacji jest uszkodzenie rowu melioracyjnego co doprowadziło do całkowitego zamulenia przydrożnych rowów, a efektem było przelewanie się wody przez drogę i występowanie z przydrożnych rowów.

Siły i środki:

369[M]21 GBA Mercedes-Benz Atego – OSP w Słubicach

369[M[53 SLOp Toyota Hilux – OSP w Słubicach

362[M]21 GBA MAN TGM – JRG nr 2 w Płocku

362[M]40 GLBM-Rt Opel Movano + przyczepka z quadem – JRG nr 2 w Płocku

362[M]90 SLRr Nissan Navara – JRG nr 2 w Płocku

363[M]21 GBA Scania P360 + pompa dużej wydajności – JRG nr 3 w Płocku

369[M]46 Nissan Navara + pompa dużej wydajności – OSP w Dobrzykowie

367[M]78 GLM Ford Transit – OSP w Juliszewie

Y 258 Policja Opel Astra – KP w Gąbinie

H 752 Policja Volkswagen Crafter – SPPP Płock

H 743 Policja Mercedes Sprinter – SPPP Płock

Y 208 Policja Skoda Yeti – KP w Gąbinie

Fiat Ducato – Służba Drogowa

Citroen Jumper – Służba Drogowa

Skoda Octavia – Służba Drogowa

Koparko-ładowarka – Urząd Gminy Słubice

Volkswagen Cady – Urząd Gminy Słubice

Koparka