Walka z podtopieniami i skutkami nawałnicy

Skutki podtopień i ostatniej nawałnicy są przyczynami interwencji ratowników z naszej jednostki. Każdego dnia dostajemy informacje o zagrożeniach.

Dziś, 8-go sierpnia w godzinach przedpołudniowych udaliśmy się do miejscowości Wymyśle Polskie, w gminie Słubice, gdzie w miniony piątek wody opadowe spływające rowem melioracyjnym doprowadziły do zalania drogi. Niestety bezmyślność kierowców i brak respektowania znaków drogowych doprowadziły do tego, iż utworzony w piątek prowizoryczny wał został w kilku miejscach uszkodzony. W celu jego uszczelnienia na miejsce udaliśmy się zastępami GBA oraz SLOp.

Kiedy prowadziliśmy działania zmierzające do uszczelnienia prowizorycznego wału, okazało się iż woda zaczyna niebezpiecznie podchodzić pod jedną z posesji. Ilość naniesionego namułu oraz poranne opady doprowadziły do kolejnej niebezpiecznej sytuacji. W celu likwidacji zagrożenia na miejsce skierowana została koparka, która częściowo usunęła namuł z rowu pozwalając na swobodniejszy odpływ wody.

Po zakończeniu działań w miejscowości Wymyśle Polskie udaliśmy się do miejscowości Studzieniec, gdzie drzewo wyrywane z korzeniami oparło się o linię energetyczną i groziło przewróceniem w kierunku budynku mieszkalnego. Niestety przedstawiciele zakładu energetycznego zbagatelizowali temat i od 15-go lipca nie usunęli zagrożenia. W działaniach wykorzystana została prywatna ładowarka teleskopowa, przy użyciu której udało się usunąć zagrożenie.

W drodze powrotnej do strażnicy usunęliśmy złamaną gałąź wiszącą nad drogą wojewódzką nr 575 w miejscowości Studzieniec. Również w tej sytuacji nieoceniona okazała się pomoc ładowarki teleskopowej.

Po zakończeniu działań zastępy wróciły do strażnicy.

Siły i środki:

369[M]21 GBA Mercedes-Benz Atego – OSP w Słubicach

369[M[53 SLOp Toyota Hilux – OSP w Słubicach

Y 208 Policja Skoda Yeti – KP w Gąbinie

Koparka

Ładowarka teleskopowa