Połamane drzewa, pozrywane dachy – mocno wiało

Silny wiatr, przed którym ostrzegali meteorolodzy stał się dziś faktem. Jego porywy osiągały chwilami blisko 100 km/h, co przyczyniło się do wyrządzenia wielu szkód.

Dziś, 23-go kwietnia silne porywy wiatru dały o sobie znać już wczesnym przedpołudniem. Pierwsza dyspozycja jaka wpłynęła do naszej jednostki dotyczyła miejscowości Czermno, w gminie Gąbin, gdzie wiatr zerwał dach z budynku gospodarczego. Do zgłoszenia udaliśmy się zastępem SH18, a na miejscu działaliśmy wspólnie z zastępami z OSP w Czermnie i OSP w Dobrzykowie.

Siły i środki:

369[M]67 SH18 Star 29 – OSP w Słubicach

369[M]44 GBA MAN TGM – OSP w Dobrzykowie

367[M]59 GLM Peugeot Boxer – OSP w Czermnie

W trakcie działań zastępu SH18, wpłynęła kolejna dyspozycja od dyżurnego SK KM PSP w Płocku, tym razem złamane drzewo zwaliło się na linię, w miejscowości Studzieniec, w gminie Słubice, tuż przy drodze gminnej nr G15.1. Przy pomocy pilarki spalinowej udało się szybko zlikwidować zagrożenie.

Siły i środki:

369[M]68 GLBA-Rt Iveco Daily – OSP w Słubicach

Kolejne zgłoszenie dotyczyło zablokowanej przez powalone drzewo drogi gminnej nr G53 w miejscowości Grabowiec, w gminie Słubice. Do tego zdarzenia udał się zastęp GLBA-Rt. Ratownicy szybko i sprawnie, przy użyciu pilarki spalinowej oraz siły mięśni, usunęli zawalidrogę i odblokowali przejazd.

Siły i środki:

369[M]68 GLBA-Rt Iveco Daily – OSP w Słubicach

Chwilę po wyjeździe zastępu GLBA-Rt wpłynęło kolejne zgłoszenie. Tym razem zgodnie z dyspozycją udaliśmy się do miejscowości Łąck, w gminie Łąck, gdzie pod naporem wiatru jedno z drzew niebezpiecznie pochyliło się w kierunku budynku posterunku policji. Wspólnie z ratownikami z OSP w Łącku udało się zażegnać zagrożenie.

Siły i środki:

369[M]67 SH18 Star 29 – OSP w Słubicach

369[M]13 GLBA-Rt Renault Master – OSP w Łącku


Ostatnie, jak dotychczas, zgłoszenie dzisiejszego dnia dotyczyło zerwanego dachu na budynku mieszkalnym, w miejscowości Grabowiec, w gminie Słubice. Do zadań ratowników należało zabezpieczenie dachu budynku, co udało się zrobić. Po zakończeniu działań zastęp wrócił do strażnicy.

369[M]67 SH18 Star 29 – OSP w Słubicach