Pożar sadzy przyczyną wezwania strażaków

Niezauważony w porę pożar sadzy w przewodzie spalinowym może być przyczyną licznych zniszczeń oraz, w skrajnym przypadku, pożaru całego budynku.

Dziś, 26-go lutego, w godzinach wieczornych, dyżurny Stanowiska Kierowania KM PSP w Płocku odebrał zgłoszenie dotyczące pożaru sadzy w kominie. Do zdarzenia doszło w Słubicach przy ul. Chojaki. W calu likwidacji zagrożenia do zdarzenia wyjechały zastępy GBA oraz GLBA-Rt z naszej jednostki.

Kiedy dotarliśmy na miejsce zastaliśmy intensywnie wydobywające się z komina, budynku mieszkalnego, iskry, które świadczyły o występującym w przewodzie spalinowym pożarze sadzy. Piec w budynku został wygaszony, a przy budynku rozstawione zostały dwie drabiny. Prewencyjnie rozwinięta została linia gaśnicza. Następnie ratownik w szelkach bezpieczeństwa, asekurowany przez innych ratowników, dostał się do wylotu komina, gdzie przy pomocy zestawu kominiarskiego przystąpił do udrażniania przewodu.

W trakcie naszych działań na miejsce dotarł również zastęp z JRG nr 2 w Płocku. Ratownicy z OSP i PSP wspólnie przystąpili do wybierania żarzącej się jeszcze sadzy, a ściany komina były na bieżąco sprawdzane za pomocą kamery termowizyjnej. Po trwających kilkadziesiąt minut działaniach udało się usnąć całkowicie żarzącą się sadzę. Ratownicy przystąpili do składania użytego podczas działań sprzętu i wypełniania niezbędnej dokumentacji, a następnie wrócili do strażnicy.

Siły i środki:

369[M]21 GBA Mercedes-Benz Atego – OSP w Słubicach

369[M]68 GLBA-Rt Iveco Daily – OSP w Słubicach

362[M]25 GCBA MAN TGA – JRG nr 2 w Płocku