Pożar sadzy w przewodzie kominowym budynku mieszkalnego

Pożar sadzy w przewodzie kominowym, który nie zostanie w porę zauważony oraz zlikwidowany może prowadzić do bardzo niebezpiecznych sytuacji, w tym uszkodzenia i pożarów budynków oraz zatrucia dymem lub tlenkiem węgla.

Dziś, 9-go lutego w godzinach przedpołudniowych, do dyżurnego Stanowiska Kierowania Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Płocku wpłynęło zgłoszenie o pożarze sadzy w przewodzie kominowym budynku mieszkalnego. Do zdarzenia zadysponowana została nasza jednostka oraz zastęp z JRG nr 2 w Płocku. Na miejsce udaliśmy się zastępem GBA.

Kiedy dotarliśmy na miejsce zgłoszenie zostało potwierdzone. Po wygaszeniu pieca ratownicy w aparatach ochrony dróg oddechowych weszli na dach budynku, w celu wyczyszczenia przewodu kominowego. Działania te znacznie utrudniały fragmenty wkładu kominowego, które odpadały od wnętrza i blokowały przewód. W trakcie naszych działań na miejsce dotarł zastęp z JRG nr 2 w Płocku. Przy pomocy kamery termowizyjnej sprawdzona została temperatura na zewnętrznych ścianach przewodu kominowego.

Po trwających dłuższy czas działaniach udało się usunąć zagrożenie z przewodu kominowego i przekazać budynek właścicielowi. Następnie zastępy wróciły do swoich strażnic.

Siły i środki:

369[M]21 GBA Mercedes-Benz Atego – OSP w Słubicach

362[M]21 GBA MAN TGM – JRG nr 2 w Płocku