Pożar w piwnicy budynku mieszkalnego [WIDEO]

Pożary sadzy w przewodach kominowych, kotłowni czy opału na potrzeby ogrzewania budynków mogą być początkiem pożaru całego budynku.

Dziś, 3-go stycznia w godzinach wieczornych otrzymaliśmy dyspozycję ze SK KM PSP w Płocku, aby udać się do miejscowości Grabowiec, w gminie Słubice, gdzie doszło do pożaru w kotłowni. Do zdarzenia udaliśmy się zastępem GBA.

Kiedy dotarliśmy na miejsce na zewnątrz budynku nie było widać oznak pożaru, co było dobrą informacją. Po szybkim rozpoznaniu okazało się, iż doszło do pożaru w piwnicy budynku mieszkalnego, gdzie zlokalizowana była kotłownia. Do środka wprowadzonych zostało dwóch ratowników w aparatach ODO wyposażonych w linie gaśniczą. W pomieszczeniu panowało bardzo duże zadymienie. Ratownicy nie dostrzegli nigdzie otwartego ognia, natomiast udało się zlokalizować nadpalone drewno oraz elementy wyposażenia. Wszystko zostało przygaszone, a następnie ewakuowane na zewnątrz. Kolejnym etapem było oddymienie budynku przy pomocy wentylatora oddymiającego oraz sprawdzenie innych pomieszczeń w budynku. W trakcie naszych działań na miejsce dotarły dwa zastępy z JRG nr 2 w Płocku, których ratownicy wyposażeni w kamerę termowizyjną dokonali bardziej szczegółowego sprawdzenia pomieszczenia i budynku. Na miejscu pojawili się również pracownicy pogotowia energetycznego. Okazało się, iż dzięki postawie mieszkańców udało się najprawdopodobniej uniknąć większych strat. Przed przybyciem strażaków podjęli oni próby gaszenia ognia oraz ewakuowali ze strefy zagrożonej część wyposażenia, w tym butę gazową.,

Po stwierdzeniu braku widocznych oznak pożaru, pomieszczenie zostało sprawdzone przy pomocy kamery termowizyjnej, która potwierdziła brak zagrożenia. Na tym zakończyły się działania ratowników i zastępy wróciły do swoich strażnic.

Siły i środki:

369[M]21 GBA Mercedes-Benz Atego – OSP w Słubicach

362[M]21 GBA MAN TGM – JRG nr 2 w Płocku

362[M]25 GCBA MAN TGA – JRG nr 2 w Płocku

Nissan Navara – Pogotowie Energetyczne

Mapa Polski Targeo