Tragiczny wypadek z udziałem rowerzystów

Kolejny raz sprawdza się zasada, że im ładniejsza pogoda tym na drogach robi się bardziej niebezpiecznie. W takich warunkach koncentracja i skupienie są zdecydowanie mniejsze.

Dziś, 28-go lipca w godzinach popołudniowych otrzymaliśmy dyspozycję, aby udać się do miejscowości Bończa, w gminie Słubice, gdzie doszło do zderzenia samochodu osobowego i rowerzystów. Do zgłoszenia udaliśmy się zastępami GBA oraz GLBA-Rt.

Kiedy dotarliśmy na miejsce, działania prowadził już jeden ZRM. Okazało się, iż poszkodowane zostały trzy osoby. Cała trójka to rowerzyści, w których uderzył samochód osobowy. Stan jednej z poszkodowanych osób był poważny. Pozostałymi poszkodowanymi zajęli się nasi ratownicy. Ponadto teren działań został zabezpieczony, zadbano również o możliwe odizolowanie przypadkowych osób, tzw. gapiów, którzy nie ułatwiali pracy i stanowili duży dyskomfort dla poszkodowanych. W trakcie działań na miejsce docierały zastępy z JRG nr 2 w Płocku, Zespoły Ratownictwa Medycznego oraz Policja.

Wszystkie poszkodowane osoby zostały przewiezione do szpitali w Płocku i Sochaczewie. W chwili zakończenia przez nas działań nie otrzymaliśmy żadnych oficjalnych informacji dotyczących poszkodowanych. W związku z tym, iż zdarzenie było bardzo poważne droga została całkowicie zablokowana, a czynności na miejscu prowadziła policja. Na prośbę policji zastępy GLBA-Rt oraz SLOp z naszej jednostki zostały skierowane do miejscowości Alfonsów i Studzieniec, aby kierować pojazdy na objazdy. Ruch w dniu dzisiejszym był bardzo intensywny.

Do naszych zadań należało również sprzątnięcie drogi po wykonaniu przez policję odpowiednich czynności. Po trwających prawie 5 godzin działaniach nasza rola zakończyła się i wszystkie zastępy wróciły do strażnicy.

Niestety podczas naszych działań zaobserwowaliśmy, iż kierowcy postępują często bardzo lekkomyślnie. Chcąc wydostać się z korka utrudniali dojazd służb ratunkowych, a ponadto wielu kierowców niewłaściwie reagowało na sygnały wydawane przez kierujących ruchem. Są również pozytywy, ponieważ wielu kierujących zachowywało się właściwie i z dużą życzliwością podchodzili do kierujących ruchem ratowników.

Siły i środki:

369[M]21 GBA Mercedes-Benz Atego – OSP w Słubicach

369[M]68 GLBA-Rt Iveco Daily – OSP w Słubicach

369[M]53 SLOp Toyota Hilux – OSP w Słubicach

362[M]21 GBA MAN TGM – JRG nr 2 w Płocku

362[M]40 GLBM-Rt Opel Movano – JRG nr 2 w Płocku

W 02 22 ZRM „P” VW Crafter – Stacja Gąbin

W 02 31 ZRM „S” VW Crafter – Stacja Wyszogród?

W 02 41 ZRM „S” VW Crafter – Stacja Gostynin

Y 258 Opel Astra – KP w Gąbinie

Y 259 Opel Astra – WRD KM Policji w Płocku

Y 228 Renault Trafic – KM Policji w Płocku