Tym razem naszej pomocy potrzebował pies

Choć nie wszystkim się to musi podobać, ale straż w razie konieczności pomaga również zwierzętom.

Dziś, 10-go marca w godzinach popołudniowych dyżurny Stanowiska Kierowania KM PSP w Płocku odebrał zgłoszenie z kategorii tych bardziej nietypowych. W miejscowości Piotrkówek, w gminie Słubice, w drut kolczasty zaplątał się pies. Do zgłoszenia udaliśmy się zastępem GBA, na którego wyposażeniu znajduje się sprzęt do ratownictwa technicznego.

Sytuacja na miejscu przedstawiała się w sposób następujący. W pozostawiony na ziemi i wrośnięty w roślinność drut kolczasty, jedną z łap, wplątał się pies. Miało to miejsce na niezagospodarowanej działce. Problem zwierzaka dostrzegł mieszkaniec sąsiedniej posesji, który zawiadomił służby.

Kiedy dotarliśmy na miejsce zwierzę wyglądało na nieco wycieńczone, ale było na tyle łaskawe, że ratownicy mogli przystąpić do działania. Z informacji uzyskanych przez właściciela sąsiedniej posesji wynikało, iż pies jest przybłędą. Kolec drutu wbił się w jedną z przednich jego łap. Ratownicy przystąpili do obłaskawiania zwierzaka, a przy pomocy nożyc do cięcia prętów udało się odciąć drut od reszty zwoju znajdującego się w ziemi. Dzięki temu pies nie upadł, ani nie wszedł na pozostałą część drut ponownie. Jak się okazało nie był to koniec, ponieważ w łapie pozostał jeszcze fragment drutu, a zwierzak cierpiąc nie pozwalał sobie pomóc. Z uwagi na fakt, iż zwierzę cierpiało, a nikt z zarządzania kryzysowego nie chciał pojawić się na miejscu, ratownicy zrobili wszystko, aby pomóc cierpiącemu psu. Po wielu próbach udało się psa uspokoić i powoli usunąć wbitą w łapę część drutu. Pies nie krwawił, a jego zachowanie uległo zmianie. Z radości zwierzak zaczął biegać i cieszyć się, lecz niestety sąsiedztwo drogi powiatowej nie było najbezpieczniejsze.

Po braku zainteresowania ze strony innych służb i konsultacji ze Stanowiskiem Kierowania nasze działania zostały zakończone, a zastęp powrócił do strażnicy.

Siły i środki:

369[M]21 GBA Mercedes-Benz Atego – OSP w Słubicach