Woda zaczyna opadać, zagrożenie powoli mija [FILM]

Wczoraj, 29-go czerwca, przez teren powiatu płockiego na rzece Wiśle przeszło czoło fali wezbraniowej co spowodowało wzrost poziomu stanu wody.

Woda po osiągnieciu kolejno stanu ostrzegawczego i alarmowego na wodowskazach w miejscowościach Wyszogród oraz Kępa Polska zaczęła opadać. Czoło fali wezbraniowej minęło powiat płocki pozostawiając za sobą podtopione tereny w międzywalu.

Przechodząca fala była zdecydowanie niższa od wielu notowanych na Wiśle w minionych latach. Mimo niższego poziomu rzeki niż chociażby od tego z okresu powodzi w 2010 roku czy fali wezbraniowej z 2014 roku, zagrożenie istniało. Wisła ma to do siebie, że jest rzeką nieprzewidywalną i nigdy nie wiadomo czym może zaskoczyć i kiedy.

 

W najbliższych godzinach woda w rzece opadnie do poziomu poniżej stanu ostrzegawczego i sytuacja wróci do normy. Nieustannie apelujemy, aby nie zbliżać się do brzegów, które mogą być podmyte, co nie będzie widoczne od strony wału przeciwpowodziowego, i pod ciężarem obserwatora może dojść do ich oberwania. Pamiętajmy, że woda jest potężnym żywiołem.