Zdarzenia drogowe przy trudnych warunkach

Zimowe warunki pogodowe panowały dziś od samego rana. Obfite opady śniegu przy ujemnej temperaturze sprawiły, że momentalnie na drogach zrobiło się niebezpiecznie.

W takich warunkach niezbędne jest zachowanie szczególnej ostrożności, jednakże i to nie zawsze gwarantuje odpowiednią przyczepność. Około godziny 9:00 wpłynęło zgłoszenie dotyczące zdarzenia drogowego w miejscowości Budy, tuż przy głównej drodze. Finalnie okazało się, iż zdarzenie miało miejsce przy drodze powiatowej w miejscowości Budy. Do zdarzenia udaliśmy się zastępem 369[M]21 GBA Mercedes-Benz Atego.

Przed naszym przyjazdem, na miejscu pracował już patrol policji. Jeden z pojazdów znajdował się w przydrożnym rowie, natomiast drugi na pasie drogi. Uszkodzenia samochodów były niewielkie. Do naszych zadań należało zabezpieczenie miejsca zdarzenia, likwidacja wycieku płynów oraz wyciągnięcie pojazdu z rowu. Po zakończeniu działań zastęp wrócił do strażnicy.

Kolejne zgłoszenie wpłynęło kilkanaście minut przed godziną 12:00. Tym razem, zgodnie ze zgłoszeniem doszło do zdarzenia drogowego z udziałem samochodu osobowego, w którym poszkodowane zostały dwie osoby. Do zgłoszenia ponownie udaliśmy się zastępem 369[M]21 GBA Mercedes-Benz Atego

W miejscowości Grzybów, w ciągu drogi wojewódzkiej nr 575, samochód osobowy, którym podróżowały dwie osoby, wpadł w poślizg i uderzając w przepust wpadł do przydrożnego rowu. Przed naszym przyjazdem na miejscu pracowali ratownicy z zespołu ratownictwa medycznego. Finalnie okazało się, iż ucierpiał jedynie samochód, a osoby wyszły ze zdarzenia drogowego z niewielkimi otarciami i skaleczeniami. W trakcie naszych działań na miejsce dotarły zastępy 362[M]21 GBA MAN TGM i 362[M]40 GLBM-Rt z JRG nr 2 w Płocku. Do naszych zadań należało zabezpieczenie miejsca zdarzenia do czasu przyjazdu policji, która dalej prowadziła czynności. Po zakończeniu działań zastęp wrócił do strażnicy.

Panujące na drogach trudne warunki nie powinny nikogo dziwić, szczególnie w okresie zimowym. Zawsze w takiej sytuacji należy zachować szczególną ostrożność i zdjąć nogę z gazu, a w przypadku wystąpienia niebezpiecznego zdarzenia zadzwonić pod numer alarmowy 112 – Centrum Powiadamiania Ratunkowego lub 998 – Państwowa Straż Pożarna.