158 lat temu rozpoczęło się Powstanie Styczniowe [WIDEO]

Szczególną wagę dla wielu mieszkańców gminy Słubice oraz okolicznych miejscowości stanowi Powstanie Styczniowe, którego walki toczyły się również na tym terenie.

Wczoraj, 22-go stycznia przypada 158. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego, które stanowiło podwaliny dla odzyskania w 1918 roku Niepodległości przez Polskę. W 1863 roku mieszkańcy walczyli o wolność swoją, ale przede wszystkim kolejnych pokoleń. Dzięki ich poświęceniu możemy żyć w Polsce jaką dziś znamy i cieszyć się z wolności.

Sytuacja epidemiczna nie pozwala na tradycyjne obchody uroczystości patriotycznych. Nie mniej nie możemy pozwolić, aby pandemia doprowadziła do zapomnienia ważnych wydarzeń oraz bohaterów tamtych dni. W 158. rocznice wybuchu Powstania Styczniowego, spontanicznie, przy Kopcu Powstańców Styczniowych spotkali się mieszkańcy gminy Słubice i strażacy Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy.

Podczas symbolicznych uroczystości miała miejsce modlitwa, którą poprowadził Proboszcz Parafii w Słubicach – Ksiądz Roman Batorski. Wydarzenia tamtych styczniowych dni przybliżył Historyk oraz członek OSP w Słubicach – Sławomir Ambroziak, który następnie wspólnie z Sekretarzem OSP w Słubicach Michałem Dylickim odczytali Apel Poległych. Pododdział strażaków poprowadził Komendant Gminny ZOSP RP w Słubicach – Wiesław Cichosz, a w jego skład weszli druhowie z jednostek OSP w Słubicach (Krzysztof Dylicki, Marek Tarka, Andrzej Markiewicz, Marek Bogiel, Adam Rączka, Michał Dylicki), OSP w Juliszewie i OSP w Grzybowie.

Przy pamiątkowej tablicy Kopca Powstańców Styczniowych, upamiętniającej straconych mieszkańców gminy Słubice, złożone zostały symboliczne kwiaty i zapalone zostały znicze. W imieniu członków Ochotniczych Straży Pożarnych kwiaty złożyli Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Słubicach – Krzysztof Dylicki oraz Wiceprezes, Prezes OSP w Słubicach – Marek Tarka.

Na zakończenie wszystkim zebranym, na czele ze strażakami podziękował Krzysztof Dylicki, który nawiązał m. in. do udziału strażaków w podobnych uroczystościach patriotycznych zaraz po odzyskaniu przez Polskę Niepodległości.