9 lat temu rozbił się rządowy samolot pod Smoleńskiem

SONY DSC

Niedługo później, w Grzybowie, powstało symboliczne miejsce pamięci, składające się z 96 dębów symbolizujących ofiary tej straszliwej tragedii.

Tradycją stało się, iż w niedzielę poprzedzającą lub przypadającą bezpośrednio po rocznicy wydarzeń z 10-go kwietnia 2010 roku, w Grzybowie odbywają się symboliczne uroczystości. Podobnie było dziś, 7-go kwietnia, kiedy to odbyły się uroczystości „9 rocznicy Katastrofy Smoleńskiej”. Organizatorami tego wydarzenia byli: Wójt Gminy Słubice, Fundacja „Wieś Ekologiczna” im. Św. Franciszka z Asyżu, Stowarzyszenie na rzecz rozwoju Ziemi Iłowskiej, NSZZ Rolników Indywidualnych Solidarność w Słubicach oraz Mazowiecka Wspólnota Samorządowa. Niewielki udział w przygotowaniach mieli również przedstawiciele naszej jednostki, którzy pomogli przetransportować ławki na miejsce uroczystości oraz użyczyli agregatu prądotwórczego do zasilenia nagłośnienia.

W uroczystości obok organizatorów udział wzięli m.in.: Przewodniczący Rady Gminy Słubice – Sławomir Januszewski, Radna Rady Powiatu Płockiego – Anna Dębska, Przewodniczący NSZZ RI w Słubicach – Damian Krysztofiak, Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Słubicach – Krzysztof Dylicki, pododdział przedstawicieli Wojskowej Akademii Technicznej, pododdział strażaków, poczty sztandarowe OSP w Słubicach (Marek Bogiel, Tomasz Robak, Leszek Zwierzchowski), OSP w Juliszewie, OSP w Piotrkówku, OSP w Wiączeminie Polskim pod dowództwem Komendanta Gminnego Wiesława Cichosza. Wartę przy pamiątkowej tablicy pełnili przedstawiciele WAT, a uroczystość poprowadził Historyk – Sławomir Ambroziak. Gościem honorowym był Wiceprezes ZOG ZOSP RP w Słubicach, Prezes OSP w Słubicach – Marek Tarka, występując w imieniu jednostki świętującej w tym roku jubileusz 95-lecia istnienia.

Odpowiednią oprawę muzyczną uroczystości nadała Orkiestra Dęta pod batutą Kapelmistrza – Szymona Ogrzebacza oraz Zespół Ludowy Grzybowianki.

W trakcie uroczystości miała miejsce bardzo miła chwila, na ręce Prezesa jednostki wręczony został medal pamiątkowy „100 Lat Niepodległości”, którego pomysłodawcami są Sławomir i Mariusz Ambroziak. Medalem uhonorowana została również mieszkanka Słubic, sąsiadka naszej jednostki i uczestniczka Powstania Warszawskiego – Wanda Świderska.

Tradycyjnie przy pamiątkowej tablicy, delegacje obecne na uroczystości złożyły symboliczne kwiaty i znicze, na znak pamięci ofiar tragicznych wydarzeń sprzed 9 lat.

Po zakończeniu części oficjalnej Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Słubicach – Krzysztof Dylicki, podziękował wszystkim strażakom oraz pocztom sztandarowym za udział w dzisiejszej uroczystości.