COVID-19 – postępuj odpowiedzialnie

Zgodnie z decyzją Rady Ministrów w Polsce wprowadzony został stan zagrożenia epidemicznego. Ma to związek ze wzrostem ilości zakażonych SARS-Cov-2 oraz wprowadzeniem przez Światową Organizację Zdrowia pandemii wirusa na świecie.

Wszelkie wprowadzone dotychczas działania, w tym m.in. zawieszenie zajęć w placówkach oświatowych, odwołanie wydarzeń i imprez oraz zamknięcie galerii handlowych mają na celu ograniczenie możliwości rozprzestrzeniania się wirusa. W tej sytuacji należy postępować odpowiedzialnie i ograniczyć czas przebywania poza miejscem zamieszkania i spotykania się z innymi do minimum. Przypominamy, że nie jest to czas dodatkowych ferii tylko sytuacja nadzwyczajna.

Apel do mieszkańców Płocka i powiatu płockiego wystosował Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Płocku, który informuje, że w przypadku wystąpienia kataru, stanu podgorączkowego, kaszlu, bólów mięśniowych, złego samopoczucia bez jakichkolwiek oznak duszności, trudności w oddychaniu należy: pozostać w domu; obserwować swój stan zdrowia; zadzwonić do lekarza rodzinnego i skorzystać z tzw. teleporady (wystawienia e-recepty i e-zwolnienia); w przypadku znacznego pogorszenia się zdrowia należy skontaktować się z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Płocku (telefon alarmowy 609-817-331).

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Płocku przekazał również informację dla mieszkańców Płocka i powiatu płockiego powracających do Polski, w której czytamy – Jeżeli wróciłeś do Polski z krajów dotkniętych epidemią koronawirusa SARS-COV-2 i nie masz objawów chorobowych takich jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem to: Pozostań w domu przez 14 dni; prowadź samoobserwację – codzienny pomiar temperatury; nie opuszczaj miejsca zamieszkania; nie wychodź z domu do lekarza; nie wychodź z domu do sklepu czy na spacer z psem; nie spotykaj się z innymi osobami, a jeśli to niemożliwe – zachowaj bezpieczny odstęp wynoszący 1-1,5 metra; jeżeli to możliwe korzystaj z oddzielnej łazienki. Jeżeli poczujesz się gorzej, a zwłaszcza jeśli pojawią się następujące objawy: gorączka, kaszel, problemy z oddychaniem, to zgodnie z zaleceniami Ministra Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego bezzwłocznie, telefonicznie powiadom Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Płocku tel: 609-817-331 lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału obserwacyjno-zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku, ul. Medyczna 19.

 

Apelujemy do wszystkich, aby nie panikować, a przede wszystkim stosować się do zaleceń, głównie tych związanych z pozostawaniem w domach. Należy również pamiętać, że każdy potencjalnie zarażony lub posiadający objawy powinien kontaktować się ze służbami telefonicznie i postępować zgodnie z wytycznymi, a nie na własną rękę udawać się do lekarza. Choroba COVID-19 powodowana przez koronawirusa SARS-COV-2 jest szczególnie niebezpieczna dla osób z obniżoną odpornością, w tym osób starszych.

W zaistniałej nadzwyczajnej sytuacji postępujmy racjonalnie i zgodnie z zaleceniami służb sanitarnych, medycznych oraz porządkowych, a przede wszystkim zachowajmy, tak potrzebny, spokój.

Ministerstwo Zdrowia

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Płocku