Działania związane z usuwaniem skutków nawałnicy

Wczorajszy dzień, 19 lutego, przyniósł ze sobą bardzo silne, wręcz niszczycielskie porywy wiatru, które niestety wyrządziły wiele szkód.

Nasi ratownicy już od wczesnych godzin porannych byli w stanie podwyższonej gotowości, obserwując sytuację za oknami, a jednocześnie prowadząc ostatnie przygotowania w strażnicy do przeprowadzenia Walnego Zebrania Sprawozdawczego.

Pierwsze zgłoszenie wpłynęło bezpośrednio do nas, z uwagi na problemy z dodzwonieniem się na numer alarmowy 112, jak się później okazało był to problem ogólnokrajowy. Zgłoszenie dotyczyło uszkodzonego dachu na budynku mieszkalnym w miejscowości Grabowiec, w gminie Słubice. Silne porywy wiatru zaczęły podrywać płyty pokrycia dachowego, które groziły upadkiem na ziemie i spowodowaniem zagrożenia oraz dalsze uszkadzanie pokrycia dachowego. Przy pomocy drabiny ratownicy dostali się na dach, gdzie przy pomocy wkrętów oraz elektronarzędzi akumulatorowych zabezpieczyli naruszone płyty pokrycia dachowego.

Kolejne zgłoszenie wpłynęło chwile po powrocie do strażnicy i dotyczyło uszkodzonego dachu na budynku garażowym w miejscowości Studzieniec, w gminie Słubice. Tym razem wiatr wyrwał kilka płyt pokrycia dachowego. Nasi ratownicy usunęli fragmenty połamanych płyt porozrzucane na dachu budynku, a następnie przy pomocy plandek zabezpieczyli wyrwę powstałą w pokryciu dachowym. Ponadto zabezpieczony został również rząd płyt pokrycia dachowego, które były najbardziej narażone na wyrwanie, w związku z kierunkiem występowania porywów wiatru. W tych działaniach ponownie nieodzowna była drabina, wkręty oraz elektronarzędzia akumulatorowe.

Równolegle z działaniami w Studzieńcu, drugi zastęp prowadził działania w miejscowości Budy Stare, w gminie Słubice, gdzie drzewa powalone przez wiatr zatarasowały przejazd jedną z dróg gminnych. Przy pomocy pilarek spalinowych drzewa zostały pocięte na fragmenty, które usunięte zostały ręcznie poza drogę. W działaniach ratownicy wykorzystali pilarki spalinowe.

Ostatnie zgłoszenie wczorajszego dnia wpłynęło w godzinach popołudniowych i dotyczyło zalewiska wodnego na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej nr 575 z drogami powiatowymi, w miejscowości Wymyśle Polskie, w gminie Słubice. Przyczyna tego stanu rzeczy jest niezmiennie od sierpnia minionego roku taka sama – uszkodzenie rowu melioracyjnego i zamulanie przydrożnych rowów, w wyniku czego kratki ściekowe nie są w stanie odprowadzić wody deszczowej. W działaniach wykorzystana została pompa szlamowa, odcinki węży ssawnych i tłocznych oraz armatura wodna. Po otwarciu kratki studzienki udało się sprawnie odpompować wodę i zlikwidować zagrożenie.

Siły i środki:

369[M]21 GBA Mercedes-Benz Atego – OSP w Słubicach

369[M]68 GLBA-Rt Iveco Daily – OSP w Słubicach