Wypadek samochodu przewożącego butle z gazem

Dziś, 18-go lutego w godzinach popołudniowych, dyżurny SK KM PSP w Płocku odebrał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym samochodu przewożącego kilkadziesiąt sztuk butli z gazem.

Zgodnie ze zgłoszeniem zastępy z naszej jednostki skierowane zostały na drogę między Iłowem, a Słubicami. Do zdarzenia miało dojść 5 km od miejscowości Słubice. Podczas dojazdu, w okolicy miejscowości Grzybów stwierdzono brak takiego zdarzenia, w tym samym czasie dane dotyczące lokalizacji zostały zaktualizowane, do zdarzenia doszło w miejscowości Budy, w gminie Słubice, na drodze wojewódzkiej nr 575. W związku z błędną lokalizacją zdarzenia, czas dojazdu zastępów z naszej jednostki został wydłużony.

Kiedy dotarliśmy do miejscowości Budy, na miejscu pracował zastęp z JRG nr 2 w Płocku, który przybył chwilę przed nami. Doszło do zdarzenia samochodu ciężarowego i samochodu dostawczego, przewożącego blisko sto sztuk, 11 kg butli z gazem propan-butan. W wyniku zdarzenia wszystkie butle wypadły z samochodu, a większość z nich wylądowało w przydrożnym rowie. Butle siłą uderzenia uszkodziły murowaną wiatę przystankową oraz betonową, prefabrykowaną ściankę oporową. W zdarzeniu brak było osób poszkodowanych. Na miejscu wyczuwalny był zapach gazu, co świadczyło o rozszczelnieniu zbiorników. Po dokonaniu sprawdzenia okazało się, iż rozszczelnieniu uległa jedna z butli, w wyniku uszkodzenia zaworu. Rozszczelniona butla została objęta dozorem oraz profilaktycznie schłodzona. Miejsce zdarzenia zostało zabezpieczone, droga została całkowicie zablokowana. W trakcie naszych działań na miejsce docierały kolejne zastępy z JRG nr 2 i JRG nr 1 w Płocku oraz patrole Policji.

W wyniku działań Policji zdarzenie zakwalifikowane zostało jako kolizja. Porozrzucane w pasie drogowym zbiorniki z gazem zostały przeniesione w jedno miejsce, a droga została zamieciona ze szkieł, kamieni oraz drobnych elementów pojazdów pozostałych po zdarzeniu. Ruch na drodze 575 został przywrócony.

Po ponownym sprawdzeniu pojemników działania ratowników zostały zakończone i wszystkie zastępy wróciły do swoich miejsc stacjonowania. Na miejscu czynności prowadziła Policja.

Z nieoficjalnych informacji wynika, iż kierujący samochodem ciężarowym marki Mercedes-Benz jadąc drogą podporządkowaną od strony Juliszewa, nie ustąpił pierwszeństwa samochodowi dostawczemu marki Fiat, który poruszał się drogą od Płocka w kierunku Słubic, w wyniku czego doszło do zdarzenia drogowego.

Siły i środki:

369[M]21 GBA Mercedes-Benz Atego – OSP w Słubicach

369[M]68 GLBA-Rt Iveco Daily – OSP w Słubicach

362[M]21 GBA MAN TGM – JRG nr 2 w Płocku

362[M]40 GLBM-Rt Opel Movano – JRG nr 2 w Płocku

362[M]90 SLRr Nissan Navara – JRG nr 2 w Płocku

361[M]43 SCRt Renault Kerax – JRG nr 1 w Płocku

361[M]60 SRChem Iveco Eurocargo – JRG nr 1 w Płocku

Y265 VW Transporter – KMP w Płocku

Y211 Skoda Yeti – KP w Gąbinie