Dzikie zwierzę wpadło do studni

Strażacy podczas swoich działań coraz częściej mają do czynienia ze zwierzakami, coraz częściej prowadzone działania można określić jako nieszablonowe.

Dziś, 20-go września w godzinach popołudniowych, dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Płocku odebrał zgłoszenie o dzikim zwierzęciu, które wpadło do studni w miejscowości Nowy Zyck, w gminie Słubice. Do zdarzenia zadysponowana została nasza jednostka, z której do zdarzenia udał się zastęp GBA.

Kiedy dotarliśmy na miejsce zdarzenia, zgłoszenie zostało potwierdzone. Po wstępnym rozpoznaniu okazało się, iż zwierzę nie daje już oznak życia. Do naszych zadań należały wydobycie padłego zwierzęcia ze studni. Zwierzę znajdowało się na głębokości około 3 metrów. W trakcie naszych działań na miejsce dotarł również zastęp z OSP w Juliszewie. Padlinę udało się wydobyć przy pomocy plastikowego wiadra oraz bosaka. W trakcie działań okazało się, iż studnia, będąca obiektem działań, jest jedynym punktem, z którego pochodzi woda do mieszkańców budynku. W tej sytuacji za pośrednictwem Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego powiadomiony został samorząd Gminy Słubice, który dostarczył wodę pitną dla mieszkańców oraz zabrał padłe zwierzę. Podjęto również decyzję o odpompowaniu wody będącej w studni w celi minimalizacji ewentualnego rozprzestrzeniania się zarazków w wodzie.

Po zakończeniu działań i sporządzeniu niezbędnej dokumentacji działania ratowników zostały zakończone, a zastępy wróciły do swoich strażnic.

Siły i środki:

369[M]21 GBA Mercedes-Benz Atego – OSP w Słubicach

367[M]78 GLM Ford Transit – OSP w Juliszewie

Przedstawiciel Urzędu Gminy w Słubicach