Śmigłowiec HEMS wylądował w Grabowcu

Zdarza się, iż interwencje załóg naziemnych Zespołów Ratownictwa Medycznego wymagają wsparcia z powietrza w postaci Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i transportu pacjentów drogą lotniczą.

Dziś, 16-go września w godzinach popołudniowych dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Płocku odebrał zgłoszenie o poszkodowanym, który stracił przytomność i wymaga pomocy medycznej. Do zdarzenia zadysponowana nasza jednostki, z której do działań wyjechał zastęp GBA.

Kiedy dotarliśmy na miejsce działania prowadził już Zespół Ratownictwa Medycznego, który zajmował się poszkodowanym. Otrzymaliśmy informację, iż na miejsce skierowany został również śmigłowiec HEMS, z bazy w Warszawie. Do naszych zadań należało wyznaczenie dogodnego i bezpiecznego miejsca do lądowania maszyny. W związku ze zwartą zabudową, dużą ilością linii energetycznych i telekomunikacyjnych oraz sadami i wysokimi uprawami, w tym kukurydzy, miejsce zostało wyznaczone w znacznej odległości. W trakcie naszych działań na miejsce dotarł zastęp z JRG nr 2 w Płocku. Pacjent został przetransportowany zespołem naziemnym, z którego do śmigłowca przetransportowany został przez strażaków i ratowników medycznych. Maszyna z pacjentem na pokładzie bezpiecznie wystartowała i odleciała.

Po zakończeniu działań zastępy wróciły do strażnicy.

Siły i środki:

369[M]21 GBA Mercedes-Benz Atego – OSP w Słubicach

362[M]40 GLBA-Rt Opel Movano – JRG nr 2 w Płocku

W03 176 ZRM “P” Volkswagen Crafter – WSPRiTS w Płocku

SP-HXG Ratownik 12 Eurocopter EC135P2+ – LRP Baza Warszawa