Silny wiatr i ulewny deszcz pozostawiły po sobie ślady

W nocy z 3 na 4-go października, nad terem gminy Słubice, ale również całego powiatu płockiego, przetoczyły się burze, które przyniosły ulewne opady deszczu oraz silne porywy wiatru.

Kilka minut po północy, 4-go października odezwał się dźwięk syreny alarmowej na strażnicy oraz alarmy w telefonach ratowników. Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Płocku przyjął zgłoszenie dotyczące izolowanego zdarzenia medycznego w miejscowości Nowy Wiączemin, w gminie Słubice, a konkretnie braku prawidłowego funkcjonowania koncentratora tlenu, w związku z brakiem zasilania. Do zdarzenia udał się zastęp GBA z naszej jednostki.

Do naszych działań należało zasilenie urządzenia przy pomocy agregatu prądotwórczego oraz przedłużacza. W trakcie naszych działań na miejsce dotarł również Zespół Ratownictwa Medycznego, który zajął się pacjentem. W związku z możliwą dłuższą przerwą w dostawie energii elektrycznej, w uzgodnieniu z dyżurnym SK KM PSP w Płocku, na miejscu pozostał jeden ratownik oraz zapas paliwa do agregatu prądotwórczego, a zastęp udał się w drogę powrotną do strażnicy. Finalnie około 2 godzinach zasilanie zostało przywrócone.

Na kolejne działania nie czekaliśmy długo, w trakcie powrotu do strażnicy, otrzymaliśmy dyspozycję, aby udać się do miejscowości Grzybów, gdzie doszło do pożaru transformatora. Do zdarzenia udał się zastęp GBA oraz zastęp GLBA-Rt, na którego wyposażeniu znajduje się agregat proszkowy. Kiedy dotarliśmy na miejsce nie było widać oznak pożaru. Po dokonaniu bardziej szczegółowego rozpoznania okazało się, iż w niewielkiej odległości od transformatora, na linię upadło drzewo doprowadzając prawdopodobnie do zwarcia i iskrzenia. Miejsce zdarzenia zostało zabezpieczone, a następnie przekazane pracownikom zakładu energetycznego z Pogotowia Energetycznego.

Kolejna dyspozycja dotyczyła powalonych da drogę drzew blokujących przejazd drogą powiatową w miejscowości Piotrkówek oraz drogą gminną w miejscowości Leonów. W drugim przypadku całkowitemu złamaniu uległ czubek jednego z drzewo, który częściowo znalazł się na ziemi, a częściowo zawisł nad jezdnią. Zagrożenie udało się usunąć przy pomocy pilarki spalinowej.

Po zakończeniu działań zastępy wróciły do strażnicy.

Siły i środki:

369[M]21 GBA Mercedes-Benz Atego – OSP w Słubicach

369[M]68 GLBA-Rt Iveco Daily – OSP w Słubicach

W03 112 ZRM „S” MAN TGE – WSPRiTS w Płocku

Volkswagen Transporter – Pogotowie Energetyczne Energa