Intensywne zadymienie spowodowane pożarem sadzy [WIDEO]

W okresie zimowym, szczególnie przy znacznych mrozach, duże zagrożenie stanowią pożary sadzy w przewodzie kominowym, które mogą być początkiem pożaru całego budynku.

Dziś, 14-go lutego w godzinach popołudniowych, dyżurny SK KM PSP w Płocku odebrał zgłoszenie o pożarze sadzy w kominie, w miejscowości Juliszew, w gminie Słubice. Do zdarzenia zadysponowana została nasza jednostka, która na miejsce udała się zastępami GBA i GLBA-Rt.

Na miejsce dotarliśmy równolegle z zastępem z OSP w Gąbinie. Na miejscu okazało się, iż pożar ma miejsce w budynku wielorodzinnym. Po szybkim rozpoznaniu ratownicy przystąpili do działań. Przy pomocy drabiny dostali się na dach budynku, do wylotu przewodu spalinowego. Do działań wykorzystano sito kominowe oraz sprzęt kominiarski. Kolejni ratownicy sprawdzili piec, który był już wygaszony. Duża ilość płonącej sadzy została wybrana przez drzwiczki rewizyjne komina, do których dostąp był bardzo utrudniony, z uwagi na zlokalizowanie ich bezpośrednio za piecem.

Przewód spalinowy komina został dokładnie wyczyszczony, a paląca się sadza usunięta. Komin został sprawdzony przy pomocy kamery termowizyjnej, a po stwierdzeniu braku zagrożenia miejsce zostało przekazane protokołem właścicielowi, a zastępy zakończyły działania i udały się do swoich strażnic.

Apelujemy o zwracanie szczególnej uwagi na pożary sadzy, które mogą przerodzić się w pożary budynków. O pożarze sadzy może świadczyć gęsty biały dym, bardzo często opadający na dół oraz płomienie i iskrzenie u wylotu komina. W przypadku dostrzeżenia takiego zagrożenia należy niezwłocznie zgłosić tę sytuację na numer alarmowy 112 – Centrum Powiadamiania Ratunkowego lub 998 – Państwowa Straż Pożarna oraz poinformować lokatorów budynku. Zdarza się, iż mieszkańcy nie mają świadomości, iż doszło do pożaru sadzy.

Siły i środki:

369[M]21 GBA Mercede-Benz Atego – OSP w Słubicach

369[M]68 GLBA-Rt Iveco Daily – OSP w Słubicach

369[M]06 GCBA MAN TGM – OSP w Gąbinie

Mapa Polski Targeo