Sytuacja na Wiśle – 13 luty 2021 [WIDEO]

Zagrożenie powodziowe dla Płocka i regionu płockiego jest nadal realne. Sytuacja na rzece ustabilizowała się, lecz zjawiska związane z zatorami są nieprzewidywalne.

Kolejny dzień, na wałach przeciwpowodziowych na terenie gminy Słubice prowadzone są prewencyjne patrole strażaków ochotników, mające na celu monitorowanie sytuacji oraz dostrzeżenie ewentualnego zagrożenia.

Począwszy od 10-go lutego patrole prowadzą ratownicy z jednostek OSP w Słubicach, OSP w Juliszewie i OSP w Łaziskach. W określonych godzinach monitorują oni stan wałów, obserwują sytuację na międzywalu oraz sprawdzają poziom wody na wodowskazie przy Pompowni Wiączemin.

Obecnie sytuacja jest stabilna woda bardzo powoli opada. Koryto na całej długości gminy Słubice pokryte jest szczelnie krą i nie wykazuje żadnego ruchu. Wodowskaz w Kępie Polskiej stopniowo pokazuje niższe wartości, lecz poziom wody znacznie podniósł się w Wyszogrodzie, gdzie w niedługim czasie woda podniosła się z wartości poniżej stanu ostrzegawczego, dość znacznie powyżej poziomu alarmowego.

Jak informują Wody Polskie z Włocławka w kierunku Płocka wyruszyło dziś w godzinach porannych 6 lodołamaczy. Dotarły one do wysokości Dobrzynia nad Wisłą – informują media. Jednostki te będą jutro kontynuowały swoją pracę w kierunku góry rzeki, gdzie dotrą do Płocka. Prawdopodobnie tam ich praca się zakończy, ponieważ dalej stan koryta Wisły może nie pozwolić na ich bezpieczną pracę. Z nieoficjalnych informacji wynika, iż przed miejscowością Wyszogród stworzył się kolejny zator lodowy.

Apelujemy do wszystkich, którzy chcą na własne oczy zobaczyć sytuację nad rzeką, aby pod żadnym pozorem nie jeździć pojazdami mechanicznymi po koronie wału. Nie należy również schodzić z wału na międzywale, ponieważ może to stanowić realne zagrożenie zdrowia i życia. W przypadku zauważenia niebezpiecznego zdarzenia związanego z uszkodzeniem wału, groźnymi przesiąkami lub przymarzniętymi do tafli lodu zwierzętami należy to niezwłocznie zgłosić na numer alarmowy 112 – Centrum Powiadamiania Ratunkowego lub 998 – Państwowa Straż Pożarna.