Jubileuszowa edycja Ognistej Krwi w Słubicach

Nasza jednostka aktywnie włącza się w honorowe krwiodawstwo propagując tę idee poprzez m.in. organizacji akcji zbiórki krwi przy strażnicy. Wczorajsza akcja była małym jubileuszem, ponieważ odbyła się po raz piąty.

19-go sierpnia, w piękną, słoneczną sobotę, kolejny raz przy naszej strażnicy stanął Mobilny Punkt Poboru Krwi. Akcja pod nazwą Ognista Krew odbyła się w ramach kampanii 4heroes Klubu Honorowych Dawców Krwi Legion. Organizatorami akcji byli: Ochotnicza Straż Pożarna w Słubicach oraz Klub Honorowych Dawców Krwi Legion Oddział w Płocku. Wydarzenie Honorowym Patronatem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego – Adam Struzik, a partnerami wydarzenia byli: Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie, Stowarzyszenie Ambitni w Działaniu, Samorząd Województwa Mazowieckiego, Samorząd Powiatu Płockiego, Hotel Kawallo, Pizzeria Festa Italiana, Kozłowski Fotografia, Agencja Eventowa Recon oraz Centrum Nadruku. Organizację akcji mocno wsparła Radna Rady Powiatu Płockiego Marta Michalak, która od samego początku aktywnie włącza się w organizacje akcji.

Akcję można uznać za bardzo udaną. Podczas 4 godzin, kiedy można było oddać krew, do punktu zgłosiły się 34 osoby, z czego dawcami finalnie zostało 27 osób, daje to łącznie 12 150 ml pozyskanej krwi! Dotychczas podczas 5 akcji do oddania krwi zgłosiło się 106 osób, dawcami zostało 80 osób, a łącznie zebrano 36 litrów krwi!

Obok możliwości oddania krwi przygotowaliśmy wiele atrakcji, w szczególności dla najmłodszych. Przy strażnicy stanęła dmuchana zjeżdżalnia, wata cukrowa, popcorn i tatuaże z firmy GabiLand Gąbin, przy współpracy z Martą Michalak. Sprzęt pożarniczy z naszej jednostki, radiowóz policyjny z Komisariatu Policji w Gąbinie, stoisko pierwszej pomocy z Centrum Edukacji Legionu, stoisko Koła Gospodyń Wiejskich Słubiczanki oraz Hotelu Kawallo, gdzie czekało wiele smakołyków i orzeźwiających napoi. Ponadto stoisko Stowarzyszenia Razem – dla Miasta i Gminy Gąbin, gdzie można było oddać próbkę materiału genetycznego i zostać włączonym do bazy potencjalnych dawców szpiku kostnego Fundacji DKMS.

Jubileuszową akcję odwiedził Starosta Płocki Sylwester Ziemkiewicz oraz Prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej, były Prezes Rady Ministrów – Waldemar Pawlak.

Dziękujemy wszystkim, którzy pofatygowali się do naszej strażnicy i podzielili się swoją krwią oraz tym, którzy z różnych przyczyn podzielić się nią dziś nie mogli. Serdecznie dziękujemy druhom z jednostek OSP w Łaziskach, OSP w Brzezi i OSP w Lwówku, którzy przystąpili do naszej akcji. Z ramienia naszej jednostki krew oddali: Krzysztof Dobaczewski, Paweł Seweryniak i Michał Dylicki.

Serdeczne podziękowania również dla wszystkich, którzy włączyli się w przygotowanie akcji od strony organizacyjnej, w tym Wiceprezesowi Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi Legion Karolowi Krajewskiemu, Zastępcy Koordynatora Płockiego Oddziału Klubu Małgorzacie Kozłowskiej, Radnej Rady Powiatu Płockiego Marcie Michalak oraz druhom z naszej jednostki: Prezesowi Markowi Tarce, Aleksandrze Witczeskiej, Marzenie Witczeskiej, Markowi Boglowi, Andrzejowi Dobaczewskiemu, Dominikowi Mićkowskiemu, Pawłowi Rybarczykowi, Bartłomiejowi Tomasikowi, Piotrowi Boglowi i Jackowi Kozłowskiemu.