Kłęby dymu nad lasem

Zgłoszenie o takiej treści wpłynęło wczoraj, 15-go lipca, po godzinie 15:00 do dyżurnego Stanowiska Kierowania KM PSP w Płocku.

Stamtąd otrzymaliśmy dyspozycję, aby udać się do miejscowości Grzybów, w gminie Słubice, ponieważ to nad tą miejscowością widoczny był wspomniany wcześniej dym. Do zgłoszenia udaliśmy się zastępem GBA.

Kiedy dotarliśmy do miejscowości Grzybów nigdzie nie udało się zlokalizować pożaru. Poszukiwania dymu również nie przyniosły rezultatu. Finalnie do pożaru we wskazanym miejscu nie doszło. Najprawdopodobniej dym jaki widział zgłaszający pochodził z pożaru zboża do jakiego w tym samym czasie doszło po drugiej stronie Wisły w gminie Wyszogród lub pożaru lasu z jakim walczyli strażacy w sąsiedniej gminie Iłów. Ostatecznie zgłoszenie zakwalifikowane zostało jako alarm fałszywy w dobrej wierze.

Należy podkreślić, iż alarm ten nie został wywołany przez bezmyślność czy głupotę lecz był efektem właściwej postawy w obliczu zauważenia gęstego dymu. Zawsze w takiej sytuacji zgłaszając zagrożenie na numer alarmowy należy dokładnie przedstawić zaistniałe zdarzenie i postępować zgodnie z instrukcjami dyspozytora.

Siły i środki:

369[M]21 GBA Mercedes-Benz Atego – OSP w Słubicach

362[M]21 GBA MAN TGM – JRG nr 2 w Płocku (zawrócony w trakcie dojazdu)

362[M]25 GCBA MAN TGA – JRG nr 2 w Płocku