Szkolenie doskonalące strażaków ratowników

Szkolenia i ćwiczenia są nieodłącznym elementem służby ratowników Państwowej Straży Pożarnej oraz członków Ochotniczych Straży Pożarnych.

Dziś, 29-go czerwca uczestniczyliśmy w szkoleniu doskonalącym zorganizowanym przez ratowników z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Płocku. W ćwiczeniach udział wzięli ratownicy z OSP w Słubicach, OSP w Gąbinie, OSP w Łącku oraz OSP w Nowym Duninowie. Tematyka szkolenia obejmowała zagadnienia związane z: zasadami postępowania z acetylenem i innymi gazami w zbiornikach ciśnieniowych, BHP podczas działań ratowniczo-gaśniczych, pożarami środków transportu, zasadami postępowania z mieniem podczas jego ewakuacji, zasadami poruszania się pojazdem uprzywilejowanym, zasadami współpracy z mediami i udostępnianie materiałów, przekazywaniem informacji ze zdarzenia, przygotowaniami do działań w okresie letnim oraz łącznością bezprzewodową.

Pierwszym etapem szkolenia była część teoretyczna, podczas której poruszone były zagadnienia będące tematyką szkolenia i poparte multimedialnymi prezentacjami. Ponadto była to okazja do wymiany się wzajemnie różnymi doświadczeniami związanymi z działaniami ratowniczo-gaśniczymi czy ćwiczeniami.

Drugim elementem szkolenia były ćwiczenia praktyczne związane z działaniami ratowniczo-gaśniczymi przy użyciu sprzętu hydraulicznego. W tej części również zwrócona została uwaga na nowe zagrożenia związane z wprowadzaniem nowoczesnych technologii we wchodzących na rynek autach, w tym hybrydach i pojazdach elektrycznych.

Po ćwiczeniach praktycznych nastąpiło podsumowanie i zastępy udały się do swoich baz. Serdeczne podziękowania dla ratowników z JRG nr 2 w Płocku za profesjonalne przygotowanie szkolenia, za przekazane uwagi i doświadczenie oraz życzliwość. Podziękowania również dla kolegów z OSP w Nowym Duninowie, OSP w Łącku i OSP w Gąbinie za współprace.

Siły i środki:

369[M]13 GLBM-Rt Renault Master – OSP w Łącku

369[M]16 GBA Mercedes-Benz Atego – OSP w Nowym Duninowie

369[M]21 GBA Mercedes-Benz Atego – OSP w Słubicach

369[M]36 GLBM-Rt Ford Transit – OSP w Nowym Duninowie

369[M]40 GLBM-Rt Mercedes-Sprinter – OSP w Gąbinie