Łodzie poszukiwały człowieka na rzece

Zdradliwe wody rzeki Wisły niejednokrotnie już pokazały, że potrafią zabrać na zawsze ludzkie życie. Ich urok i piękno nie powinny przesłaniać zagrożenia jakie ze sobą niosą.

Dziś, 29-go maja w godzinach popołudniowych nasza jednostka otrzymała dyspozycję ze Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Płocku, aby udać się nad rzekę Wisła i płynąć się w górę rzeki, w kierunku miejscowości Drwały, gdzie prowadzone są poszukiwania.

Do zdarzenia udaliśmy się zastępami SLOp + Łódź oraz GLBA-Rt. W związku z koniecznością poruszania się w górę rzeki oraz brakiem innych pewnych miejsc do wodowania łodzi, zastępy udały się do miejscowości Suchodół, w gminie Iłów, gdzie zlokalizowana jest przystań z utwardzonym i sprawdzonym zjazdem do wodowania łodzi.

Po zwodowaniu łodzi, czterech ratowników udało się w kierunku miejscowości Drwały. Niski stan wody w rzece oraz przeszkody w postaci m.in. drzew wymagały bardzo ostrożnego płynięcia, częściowo oddalając się od wskazanego punktu, z uwagi na konieczność opływania kęp, łach oraz wypłyceń.

Kiedy dopłynęliśmy bliżej miejsca poszukiwań weszliśmy w kontakt z Kierującym Działaniami Ratowniczymi na miejscu. Obok nas na rzece działania prowadzili ratownicy z JRG nr 3 w Płocku oraz OSP w Wyszogrodzie. Na miejscu obecny był również patrol Policji. Zgodnie z poleceniem KDR prowadziliśmy poszukiwania we wskazanych miejscach płynąc w górę rzeki. W trakcie działań otrzymaliśmy informację o zakończeniu działań, zgodnie z decyzją Policji.

Dowódca łodzi podjął decyzję o skierowaniu łodzi do miasta Wyszogród, w związku z potencjalnie bezpieczniejszym przebiegiem trasy oraz dogodnym miejscem do podjęcia łodzi. Do Wyszogrodu skierował się samochód operacyjny z przyczepą pod łódź. Po podjęciu łodzi z wody nasze działania zostały zakończone, a zastępy udały się do strażnicy.

Siły i środki:

363[M]21 GBA Scania P360 – JRG nr 3 w Płocku

363[M]40 GLBM-Rt Opel Movano + Łódź – JRG nr 3 w Płocku

369[M]30 SLOp Nissan Terrano II + Łódź – OSP w Wyszogrodzie

369[M]53 SLOp Toyota Hilux + Łódź – OSP w Słubicach

369[M]68 GLBA-Rt Iveco Daily – OSP w Słubicach

Policja