Możliwe silne porywy wiatru

Poniedziałkowe popołudnie, wieczór oraz noc z poniedziałku na wtorek upłynął pod znakiem zmiany pogody. Możemy spodziewać się intensywnych opadów deszczu oraz silnych porywów wiatru.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego stopnia dla powiatu płockiego dotyczące możliwości wystąpienia silnego wiatru. Zgodnie z przewidywaniami meteorologów porywy wiatru mogą dochodzić nawet do 100 km/h co może wiązać się z wystąpieniem niebezpiecznych sytuacji. Przypominamy, aby usunąć lub zabezpieczyć wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr.

Takie porywy wiatru mogą doprowadzać do łamania drzew, zrywania linii energetycznych oraz zrywania lub uszkodzenia dachów budynków. Przy takiej pogodzie należy bacznie obserwować to co dzieje się dookoła nas, w wielu sytuacjach nasza obserwacja może zapobiec niebezpiecznej sytuacji w sąsiednich gospodarstwach lub miejscach publicznych. W przypadku wystąpienia niebezpiecznych zdarzeń należy niezwłocznie zgłosić taki fakt pod numer alarmowy 112 – Centrum Powiadamiania Ratunkowego lub 998 – Państwowa Straż Pożarna. Każdorazowo dokonując zgłoszenia należy dokładnie przedstawić dyspozytorowi zaistniałą sytuację oraz postępować zgodnie z jego poleceniami. W przypadku zablokowania linii alarmowych zdarzenia można zgłaszać do najbliższej jednostki OSP.

Prosimy o rozwagę i zachowanie szczególnej ostrożności.

 

www.imgw.pl

www.meteo.pl

www.windy.com