Na polu pojawił się ogień

Okres żniw zaczął się na dobre, w związku z czym na polach widzimy dużo maszyn rolniczych, w tym kombajnów i pras. Niestety wyschnięte zboża i słoma są bardzo łakomym kąskiem dla chociażby najmniejszej iskry.

W miniony poniedziałek, 17-go lipca, w godzinach popołudniowych, rozległ się dźwięk syreny na naszej strażnicy. Okazało się, iż doszło do pożaru zboża w miejscowości Zyck Polski, w gminie Słubice. Do działań udały się zastępy GBA oraz GLBA-Rt z naszej jednostki.

Kiedy pierwszy zastęp docierał na miejsce okazało się, iż ścięta słoma oraz zboże na pniu płoną w kilku miejscach, a ponadto na polu znajduje się powalony słup energetyczny. W związku z zastaną sytuacją na miejsce zostały skierowane dodatkowe siły i środki. Działania prowadzone były w różnych miejscach, aby przyłapać rozprzestrzeniające się płomienie oraz zdusić je zanim obejmą budynki zlokalizowane w sąsiedztwie.

Po kilkunastu minutach udało się przyłapać płomienie, a następnie zastępy przystąpiły do przelewania terenu objętego pożarem oraz terenu bezpośrednio przyległego.

Po zakończonych działaniach zastępy uzupełniły wodę w zbiornikach i wróciły do strażnicy.

Siły i środki:

369[M]21 GBA Mercedes-Benz Atego – OSP w Słubicach