Spłonęła słoma, pożar rozpoczął się od prasy

Kolejny dzień ciężkiej pracy przy żniwach to kolejne zagrożenia i zdarzenia do jakich dochodzi na polach. Szybki czas reakcji oraz odpowiednie działanie przed przyjazdem służb może uchronić przed dużymi stratami.

Wczoraj, 25-go lipca, w godzinach wieczornych, dźwięk syreny alarmowej wezwał ratowników do strażnicy. Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Płocku przyjął zgłoszenie o pożarze słomy na pomu w miejscowości Łaziska, w gminie Słubice. Do zdarzenia zadysponowany został zastęp GBA z naszej jednostki.

Kiedy dotarliśmy na miejsce zastaliśmy dwie palące się bele słomy oraz wypalone ściernisko. Po szybkim rozpoznaniu sytuacji przystąpiliśmy do działań gaśniczych. Płomienie udało się szybko opanować przy pomocy dwóch linii gaśniczych w natarciu. Następnie przyszedł czas na przerzucenie zrolowanej słomy, w której znajdowały się jeszcze zarzewia ognia, oraz przelanie pogorzeliska. W trakcie naszych działań na miejsce dotarł zastęp z OSP w Gąbinie. Podczas działań związanych z przelewaniem pogorzeliska otrzymaliśmy informację, iż z prasy zaparkowanej nieopodal unosi się dym. Właściciel maszyny, przy pomocy węża ogrodowego, polewał miejsce, gdzie prawdopodobnie znajdowało się zarzewie ognia. Po przemieszczeniu się do maszyny rozpoczęliśmy działania gaśnicze, które nie do końca były skuteczne. Okazało się, iż w niedostępnej przestrzeni zgromadzona jest pewna ilość słomy, do której podawana woda nie dociera. Po próbach wydostania słomy oraz sprawdzeniu kamerą termowizyjną podjęto decyzję o zdemontowaniu fragmentu blachy osłonowej, a następnie przy pomocy podręcznego sprzętu burzącego ratownik, przez niewielką szczelinę, usunął słomę, w której znajdowały się jeszcze niewielkie zarzewia ognia. Po zakończeniu działań zastęp uzupełnił wodę w zbiorniku i wrócił do strażnicy.

Pożar objął teren około 0,5 ha oraz dwie zrolowane bele słomy. Rozpoczął się najprawdopodobniej od awarii łożyska w prasie. Dzięki szybkiej reakcji oraz podjęciu działań przez właściciela pola, kierowcy ciągnika rolniczego, okolicznych mieszkańców oraz ratownika naszej jednostki zamieszkującego nieopodal, udało się ograniczyć straty. Dzięki tym działaniom pożar ścierniska nie rozprzestrzenił się dalej, a sprzęt rolniczy odjechał w bezpieczne miejsce i nie uległ spaleniu.

Siły i środki:

369[M]21 GBA Mercedes-Benz Atego – OSP w Słubicach

369[M]69 GCBA MAN TGS – OSP w Gąbinie