Pożar zboża na pniu

W okresie żniw wystąpienie pożaru zboża na pniu, ścierniska czy słomy jest niestety bardzo duże. Panujące w ostatnich miesiącach warunki z niewielką ilością opadów niestety tylko zwiększają to ryzyko.

W minioną sobotę, 15-go lipca około południa, jeden z naszych strażaków dostrzegł dużą ilość czarnego dymu nad miejscowością Grabowiec, w gminie Słubice. Sytuacja ta została zgłoszona dyżurnemu Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej, który zdecydował o tym, abyśmy udali się w tamtym kierunku. Do zdarzenia udały się zastępy GBA oraz GLBA-Rt.

Po dojechaniu do granicy gminy, okazało się, iż pożar ma miejsce na terenie sąsiedniej gminy Sanniki, a zarazem na terenie sąsiedniego powiatu gostynińskiego. Sytuacja została zgłoszona do dyżurnego, od którego otrzymaliśmy zgodę na prowadzenie działań na terenie sąsiedniego powiatu. Po dotarciu na miejsce okazało się, iż doszło do pożaru zboża na pniu oraz zarośli w miejscowości Sanniki. Na miejscu działania prowadziły już zastępy z powiatu gostynińskiego. Do zadań jednostek ochrony przeciwpożarowej należało podanie wielu prądów wody w calu przyłapania rozprzestrzeniającego się ognia, a następnie dogaszenie pogorzeliska. Ze wstępnych szacunków wynika, iż spłonęło ok. 12 ha zboża.

Po zakończonych działaniach zastępy wróciły do strażnicy.

Siły i środki:

369[M]21 GBA Mercedes-Benz Atego – OSP w Słubicach