Najmłodsi uczyli się pierwszej pomocy

Każdy z nas powinien potrafić pomóc innym w chwili zagrożenia życia i zdrowia, czasami wystarczy wybrać odpowiedni numer w telefonie, ale czasami niezbędna jest przynajmniej minimalna wiedza.

Wczoraj, 22-go sierpnia, ratownicy z naszej jednostki odwiedzili Gminną Bibliotekę Publiczną w Słubicach, gdzie w ramach zajęć dla dzieci odbywają się „Wakacyjne chece w słubickiej bibliotece”. Celem naszej wizyty była prezentacja dotycząca pierwszej pomocy. W ramach spotkania z dziećmi spotkali się: Prezes – Marek Tarka oraz ratownicy posiadający przeszkolenie z zakresu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy – Naczelnik – Krzysztof Dobaczewski, Aleksandra Witczeska, Andrzej Dobaczewski oraz Michał Dylicki.

Najmłodsi zgromadzeni w bibliotece zapoznali się z wyposażeniem samochodu ratowniczo-gaśniczego, następnie utrwalili wiedzę na temat numerów alarmowych 112 i 999 oraz dowiedzieli się kiedy i w jaki sposób dzwonić pod te numery. Ponadto ratownicy zaprezentowali również podstawowe wyposażenie wchodzące w skład zestawów do ratownictwa medycznego PSP-R1 będących na wyposażeniu naszej jednostki. Głównym punktem spotkania było postępowanie w przypadku braku oddechu i krążenia u osoby dorosłej. Przy wykorzystaniu fantoma zaprezentowany został algorytm postępowania w przypadku konieczności przeprowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO).

Dzieci mogły również spróbować swoich sił w wykonywaniu ucisków ratowniczych, które tylko z pozoru okazały się proste i niewymagające dużej siły. Niemniej najmłodsi poradzili sobie z zadaniem bardzo dzielnie.

Na zakończenie nasza jednostka otrzymała pisemne podziękowanie oraz wspólne pamiątkowe zdjęcie. Dziękujemy za zaproszenie oraz zdjęcia i mamy nadzieję do zobaczenia podczas kolejnych spotkań.