Narodowe Święto Niepodległości inne niż zwykle

Rok 2020 stoi pod znakiem koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19 oraz światowej pandemii, która bardzo zmieniła nasze życie.

Organizacja oraz udział w znanych nam dotychczas uroczystościach jest niemożliwa, ponieważ zakazuje tego obowiązujące prawo, ale również niesie za sobą ogromne ryzyko zakażenia i rozprzestrzeniania wirusa.

Dziś, 11-go listopada 2020 roku nie odbył się Słubicki Marsz Niepodległości, który wpisał się już w kalendarz uroczystości patriotycznych na terenie gminy. Dzisiejsze święto zostało uczczone przez przedstawicieli Ochotniczych Straży Pożarnych symbolicznie, przywracając pamięć o bohaterach walk niepodległościowych, dzięki którym dziś żyjemy w Wolnej Polsce.

Kilkanaście minut po godzinie 13:00, przy miejscu pamięci – Kopcu Powstańców Styczniowych przedstawiciele Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Słubice spotkali się na krótkiej uroczystości, które rozpoczęła modlitwa Proboszcza Parafii w Słubicach – Księdza Romana Batorskiego. Uroczystość była również okazją przypomnienia krótkiej historii, odczytania apelu poległych. W tej symbolicznej uroczystości udział wzięli Krzysztof Dylicki – Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Słubicach, Marek Tarka – Wiceprezes ZOG, Prezes OSP w Słubicach, Sławomir Ambroziak – Członek OSP w Słubicach, historyk i inicjator wydarzenia, Włodzimierz Olewnik – członek OSP w Słubicach, właściciel pałacu w Studzieńcu oraz Mariusz Bartos – historyk. Zapalone zostały znicze przy Kopcu Powstańców Styczniowych oraz Grobie Nieznanego Żołnierza.

W tym roku nie możemy spotkać się wszyscy razem, lecz każdy indywidualnie ma możliwość odwiedzić lub wspomnieć miejsca pamięci oraz bohaterów naszej wolności. Na terenie naszej gminy miejsca upamiętniające bohaterów Niepodległości to Kopiec Powstańców Styczniowych przy ul. Wiślanej w Słubicach; Grób Nieznanego Żołnierza na cmentarzu parafialnym w Słubicach; Symboliczny Grób na Cmentarzu parafialnym w Słubicach; Tablica pamiątkowa zlokalizowana przy Kościele Parafialnym w Słubicach; Tablica pamiątkowa odsłonięta w 2018 roku z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, zlokalizowana przy Urzędzie Gminy w Słubicach; Pomnik 96 Dębów w Grzybowie.

Idąc w przyszłość zawsze pamiętajmy o przeszłości i kultywujmy pamięć o ważnych wydarzeniach i bohaterach, bez których dziś świat wyglądałby zupełnie inaczej.