Rocznica Bitwy pod Zyckiem

Dziś, 13-go grudnia doszło do spontanicznego spotkania przy miejscu pamięci – Kopcu Powstańców Styczniowych, gdzie zebrani oddali należną cześć Bohaterom, którzy walczyli i ginęli za ojczyznę.

13 grudnia to data bardzo ważna, ale i tragiczna data w historii Polski. To właśnie tego dnia w ramach walk Powstania Styczniowego, w 1863 roku odbyła się Bitwa pod Zyckiem. W 1970 roku, w okolicach 13-go grudnia rozpoczęły się protesty społeczeństwa przeciw postępowaniu władzy komunistycznej, które zostały krwawo tłumione przez służby. Również tego dnia w roku 1981 doszło do tragicznego wydarzenia jakim było wprowadzenie na terenie Polski stanu wojennego, który również miał dla wielu tragiczne konsekwencje. Wszystkie te wydarzenia mają punkt wspólny jakim była walka o wolność i niepodległość Ojczyzny. Ponadto wszystkie one wydarzyły się kilkanaście dni przed Świętami Bożego Narodzenia, a wielu nie zasiadało do wspólnej wieczerzy z rodziną już nigdy.

W związku z obecną sytuacją epidemiczną na terenie Polski, niemożliwa była organizacja tradycyjnych obchodów przy Kopcu Powstańców Styczniowych, przy ul. Wiślanej w Słubicach. Odbyło się jedynie niewielkie spontaniczne spotkanie, które poprowadził członek naszej jednostki, historyk i właściciel Pałacu w Słubicach – Sławomir Ambroziak, wspólnie z historykiem – Mariuszem Bartosem. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele jednostek OSP z terenu Gminy Słubice na czele z Prezesem Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Słubicach – Krzysztofem Dylicki. W skład pododdziału pod dowództwem Komendanta Gminnego – Wiesława Cichosza weszli przedstawiciele jednostek OSP w Słubicach (Marek Tarka, Andrzej Markiewicz, Marek Bogiel, Michał Dylicki), OSP w Juliszewie oraz OSP w Grzybowie.

Spotkanie rozpoczęło się od odegrania Mazurka Dąbrowskiego, przywitania wszystkich przybyłych oraz krótkiej modlitwy, którą odmówił Proboszcz Parafii w Słubicach – Ksiądz Roman Batorski. W czasie spotkania zebrani wysłuchali wspomnień z roku 1863 oraz wysłuchali bardzo wymownej pieśni pt. „Kolęda dla nieobecnych”. Odczytany został również apel poległych oraz złożone zostały symboliczne kwiaty i znicze. W imieniu strażaków ochotników kwiaty złoży Prezes ZOG ZOSP RP w Słubicach – Krzsztof Dylicki oraz Wiceprezes ZOG, Prezes OSP w Słubicach – Marek Tarka.

Na zakończenie zebranym podziękował Prezes ZOG ZOSP RP w Słubicach – Krzysztof Dylicki, który przypomniał, że strażacy ochotnicy od zawsze, obok działań związanych z ratowaniem życia zdrowia i mienia, związani byli szczególnie z kultywowaniem pamięci historycznej.

Idąc w przyszłość zawsze pamiętajmy o przeszłości i nigdy nie dopuśćmy do tego, aby tak tragiczne wydarzenia miały miejsce ponownie. Pamiętajmy o Bohaterach tamtych wydarzeń, bez których nie było by dziś Polski jaką znamy.