Niepokojący dym i iskry z komina [WIDEO]

W okresie zimowym nie ma dnia, żeby nie dochodziło do pożarów sadzy w przewodach spalinowych. Część z nich wypala się samoczynnie nie pozostawiając śladu, lecz czasami konieczna jest interwencja straży w celu likwidacji zagrożenia.

Dziś, 26-go stycznia w godzinach wieczornych dyżurny SK KM PSP w Płocku odebrał zgłoszenie o pożarze sadzy w kominie budynku piekarni znajdującego się przy ul. Płockiej w Słubicach. Biorąc pod uwagę, iż piekarnia znajduje się w całym kompleksie budynków, hal i magazynów do zdarzenia udaliśmy się zastępami GBA oraz GLBA-Rt.

Kiedy dotarliśmy na miejsce zastaliśmy biały dym wydobywający się z komina piekarni oraz iskry jakie wydobywały się z przewodu spalinowego. Ratownicy przystąpili do rozpoznania oraz sprawdzenia pokrycia dachu budynku. Z uwagi na konstrukcję komina podjęta została decyzja o wezwaniu wsparcia w postaci podnośnika hydraulicznego, żeby zminimalizować ryzyko dla ratowników oraz zwiększyć skuteczność działań.

W trakcie prowadzenia rozpoznania budynek został oświetlony przy pomocy masztów oświetleniowych, a na miejsce dotarły zastępy z JRG nr 2 oraz JRG nr 1 w Płocku. Na miejsce przybyli również osoby odpowiedzialne za budynek, które przekazały informację, iż niedawno komin został wyczyszczony. Przy pomocy podnośnika hydraulicznego ratownicy dostali się do wylotu komina, gdzie nie stwierdzono obecności pożaru sadzy. Możliwe jest, że ilość sadzy była niewielka i uległa wypaleniu.

 

Zdecydowanie lepiej jest zareagować prewencyjnie i podjąć działania, gdzie zagrożenie jest minimalne niż uczestniczyć w działaniach gdzie pożar sadzy przerodzi się w pożar całego budynku.

Po ponownym sprawdzeniu budynku i stwierdzeniu braku zagrożenia wszystkie zastępy zakończyły swoje działania i wróciły do strażnic.

Siły i środki:

369[M]21 GBA Mercedes-Benz Atego – OSP w Słubicach

369[M]68 GLBA-Rt Iveco Daily – OSP w Słubicach

362[M]25 GCBA MAN TGA – JRG nr 2 w Płocku

361[M]51 SHD MAN TGL – JRG nr 1 w Płocku

Mapa Polski Targeo