Nowy ciężki wóz OSP w Dobrzykowie

Skuteczność działań gaśniczych w dużej mierze definiuje sprzęt jaki wykorzystuje się do tych działań. Ilość środka gaśniczego oraz wydajność pompy może decydować o przyłapaniu, lub nie, pożaru w odpowiednim momencie.

Głównym zadaniem ciężkich samochodów ratowniczo-gaśniczych jest dostarczenie dużej ilości środka gaśniczego w postaci, najczęściej, wody do miejsca prowadzenia działań. Jest to szczególnie ważne podczas pożarów wielkopowierzchniowych lasów, traw czy pożarów w budynkach, gdzie przerwa w dostarczeniu wody może skutkować zwiększeniem strat.

Miło nam poinformować, iż do zaprzyjaźnionej i sąsiedniej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Dobrzykowie, gmina Gąbin, trafił fabrycznie nowy ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy. Samochód na podwoziu MAN 6×6 zabudowała firma Stolarczyk, a najbardziej charakterystyczna, oprócz napędu, jest pojemność zbiornika na środek gaśniczy, która wynosi 10 000l. MAN zastąpi Tatrę i nosił będzie oznaczenie operacyjne 369[M]45.

Zakup samochodu możliwy był dzięki wsparciu z różnych instytucji. Nowy samochód kosztował 1 146 360,00 zł, a środki pochodziły z następujących instytucji: Samorząd Miasta i Gminy Gąbin – 480 360,00 zł; Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – 350 000,00 zł; Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy – 200 000,00 zł; Samorząd Województwa Mazowieckiego – 100 000,00 zł; Fundacja Grupy PERN – 15 000,00 zł oraz Nadleśnictwo Łąck – 1 000,00 zł.

Kolegom z OSP w Dobrzykowie serdecznie gratulujemy nowego wozu i życzymy, aby możliwie długo i niezawodnie im służył. Życzymy również tradycyjnie i po strażacku – Tyle samo powrotów co wyjazdów!

Zdjęcia: OSP Dobrzyków