Nowy Rok przyniesie zmianę pogody

Pierwsze dni nowego roku przyniosą zmiany w pogodzie, które mogą stanowić zagrożenie, szczególnie w ruchu drogowym.

Już 1-go stycznia prognozowane są opady deszczu i deszczu ze śniegiem oraz wiatr, który w porywach dochodzić może do blisko 80 km/h. Zgodnie z prognozami, temperatura utrzymywać się będzie kilka stopni powyżej zera. Następny dzień ma przynieść pogodę zimową, odpady deszczu zmienią się w opady śniegu, a temperatura spadnie poniżej zera. Na poziomie 80 km/h utrzymają się jednak porywy wiatru. Opady śniegu i ujemna temperatura prognozowane są również na kolejny dzień – 3 stycznia.

Jeżeli prognozy się sprawdzą może zrobić się niebezpiecznie, szczególnie na drogach. Lokalnie występować może oblodzenie, lecz i bez niego trzeba będzie zachowywać szczególną ostrożność, ponieważ na jezdniach będzie mokro. Dodatkowo mokry śnieg oraz silne porywy wiatru mogą doprowadzać do łamania się gałęzi i drzew oraz ich upadków na drogi i chodniki.

W takich warunkach należy zachowywać szczególną ostrożność, a wszelkie niebezpieczne sytuacje, zdarzenia drogowe, powalone drzewa oraz wiszące nad drogami i chodnikami gałęzie, należy bezwzględnie zgłaszać na numery alarmowe 112 – Centrum Powiadamiania Ratunkowego lub 998 – Państwowa Straż Pożarna.

Bądźmy ostrożni i zwracajmy uwagę na to co dzieje się dookoła nas.

Źródło: www.meteo.pl; www.imgw.pl