Obchody Świąt Wielkiej Nocy

Tegoroczne Święta Wielkanocne przypadły na 21-szy dzień kwietnia, w piękną wiosenną niedzielę, która sama w sobie już sprawiała radość zgromadzonym.

Uroczystości w parafii w Słubicach rozpoczęły się już wczesnym rankiem. Nasi druhowie spotkali się w okolicy kościoła już kilkanaście minut po godzinie 5:00, kiedy to wystawiona została warta w świątyni. Poranną wartę pod dowództwem Prezesa – Marka Tarki pełnili: Aleksandra Witczeska, Krzysztof Dobaczewski, Andrzej Dobaczewski i Paweł Rybarczyk. Podczas procesji pełnili oni asystę honorową przy baldachimie.

W Eucharystii uczestniczył pododdział strażaków pod dowództwem Komendanta Gminnego – Wiesława Cichosza, a w skład pododdziału weszły poczty sztandarowe OSP w Słubicach (Piotr Bogiel, Tomasz Robak, Sylwester Serwach) i OSP w Sielcach oraz strażacy, na czele z Prezesem Gminnym – Krzysztofem Dylickim, z jednostek OSP w Słubicach (Marzena Witczeska, Andrzej Markiewicz, Ryszard Zieliński, Andrzej Żabka, Marek Bogiel, Rafał Bogiel, Mariusz Robak, Paweł Robak, Sławomir Urbański, Dominik Mićkowski, Przemysław Adamowicz, Michał Dylicki), OSP w Sielcach, OSP w Łaziskach oraz OSP w Grzybowie. Uroczystość swoim udziałem uświetniła również Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Słubicach, pod batutą Kapelmistrza Szymona Ogrzebacza.

 

Po zakończeniu Rezurekcyjnej Mszy Świętej pododdział sformował się przy budynku domu parafialnego, gdzie na wspólne śniadanie wielkanocne strażaków zaprosił Naczelnik z OSP w Sielcach – Wiesław Nowicki.

Wspólne śniadania wielkanocne strażaków mają długą tradycję w naszej parafii. W tym roku strażacy spotkali się w strażnicy OSP w Sielcach, gdzie gości przywitał Prezes OSP w Sielcach – Paweł Gaworski. Wśród gości, którzy odpowiedzieli na zaproszenie znaleźli się: Burmistrz Miasta i Gminy Sanniki – Gabriel Wieczorek, Wójt Gminy Słubice – Jacek Kozłowski, Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Słubicach – Krzysztof Dylicki, Wiceprezes ZOG, Prezes OSP w Słubicach – Marek Tarka oraz Komendant Gminny – Wiesław Cichosz. Niestety podobnie jak w zeszłym roku z zaproszenia nie skorzystał Proboszcz Parafii w Słubicach – Ksiądz Roman Batorski, który z uwagi na obecność alkoholu na spotkaniu poinformował, iż nie weźmie w nim udziału, takie wieści przekazał zgromadzonym Prezes OSP w Sielcach. Parafię reprezentowali Organista oraz Kościelny, który dokonał poświęcenia pokarmów. Burmistrz Miasta i Gminy Sanniki – Gabriel Wieczorek, Wójt Gminy Słubice – Jacek Kozłowski oraz Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Słubicach – Krzysztof Dylicki, złożyli zebranym życzenia i wspólnie z nimi, symbolicznie podzielili się jajkiem.

Po spotkaniu miała miejsce niespodzianka. Dzięki druhom z OSP w Grzybowie mogliśmy cofnąć się kilkadziesiąt lat wstecz i postrzelać z „kaniflorku”. Była to nie lada frajda, szczególnie dla starszych druhów, którzy przypomnieli sobie lata dzieciństwa.

Serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy uczestniczyli w dzisiejszych obchodach Świąt Wielkiej Nocy oraz dla gospodarzy strażackiego śniadania wielkanocnego – druhen i druhów z OSP w Sielcach.